Moc atrakcji 8. Poznań Design Festiwal

Rozpoczął się 8.Poznań Design Festiwal. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Zakorzenienie. Inspiracja tradycją”. W programie znalazło się niemal 40 wydarzeń, w tym wystawy, warsztaty, dyskusje i projekcje filmowe.

 

Już po raz ósmy w historii w Poznaniu w szczególny sposób rozmawia się o designie i projektowaniu w szczególny sposób. Twórcy festiwalu chcą promować projektowanie jako sposób myślenia, w ramach którego uwzględniane są potrzeby i problemy społeczne i ekologiczne – odnosząc się zarówno do tych na gruncie lokalnym jak i globalnym.

W tym roku projektanci muszą cofnąć się do korzeni i zmierzyć się z tematem dziedzictwa kulturowego. Na nowo odkrywają sztukę ludową, a tym również rękodzieło. W Poznaniu spotkają się projektanci nie tylko lokalni, ale także ci z Warszawy, Krakowa, Szczecina i Bydgoszczy.

W programie znalazło się około 40 wydarzeń, wśród których znalazły się m.in. wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i dyskusje. To m.in. wystawa „Nów Rzemiosła” w Galerii Zacnie przy ul. Garbary. Przygotowało ją Stowarzyszenie NÓW przy wsparciu Projektu Pracownie. Przedstawia fotografie z pracowni rzemieślniczych, ukazując piękno tej formy sztuki i projektowania.

Jeszcze dziś w Muzeum Sztuk Użytkowych odbędzie się wykład „Kilimy. Inspiracja tradycją” prowadzony przez historyczkę sztuki, Mariannę Czerwińską. Poszuka odpowiedzi na pytanie, czy flagowy produkt eksportowy polskiego międzywojnia ma dziś szansę stać się elementem współczesnego oddziaływania sztuki polskiej na zasadzie soft power.

Festiwal rozpoczął się wczoraj i potrwa do 18 września. Odbywa się w kilku lokalizacjach w mieście – W CK Zamek, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Sztuk Użytkowych, Starym Browarze, Bramie Poznania i Muzeum Archeologicznym.

Ze względu na pandemię, na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Pełen program jest dostępny na stronie internetowej festiwalu.