Miasto zachęca do udziału w programie opieki wytchnieniowej

Miasto Poznań wraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zachęca do udziału w programie realizowanym na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społeczne dotyczącym „opieki wytchnieniowej”. To oferta skierowana do rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, która ma pomóc im w codziennych obowiązkach związanych z opieką oraz zapewnić wsparcie w tym zakresie.

 

Program choć w pewnym stopniu odciążyć i dać „chwilę wytchnienia” opiekunom osób z niepełnosprawnościami – zarówno dorosłych jak i dzieci. Działania są bezpłatne i obejmują różne formy pomocy.

Pierwszą jest pobyt dzienny osoby do pomocy w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Maksymalnie będzie to 240 godzin. Działanie realizowane jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA oraz Fundację Dom Autysty.

Drugą jest pobyt całodobowy w ośrodku lub placówce, zapewniającej opiekę osobom z niepełnosprawnością (maksymalnie do 14 dni). Tu realizatorami są Stowarzyszenie Na Tak oraz Fundacja Dom Autysty.

Trzecia opcja to możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego oraz wsparcie i nauka pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki (maksymalnie 20 godzin dla opiekuna). To działanie realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA oraz Fundacja Petra Senior.

Jak wyjaśnia zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski, program pozwala na zapewnienie chwili „dla siebie” rodzinom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

„Mogą odpocząć, załatwić swoje sprawy czy spotkać się ze znajomymi ze spokojem i pewnością, że ich bliscy są w tym czasie pod dobrą opieką specjalistów. Mogą też skorzystać z porady psychologów i terapeutów, a także dowiedzieć się więcej o zasadach rehabilitacji czy pielęgnacji” – wskazuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W ramach programu zapewnione zostanie:  5 080 godzin  wsparcia w formie pobytu dziennego dla  23 osób, 742 dni pobytu całodobowego dla 53 osób, 968 godzin  poradnictwa specjalistycznego dla 49 opiekunów. 

Program realizowany jest od 30 czerwca i potrwa do 27 grudnia i nadal można się zgłaszać. Miasto otrzymało na ten cel 725 600 złotych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.