Książkomaty blisko ludzi

Czas na Bibliotekę Raczyńskich i książkomaty! O tej ciekawej inicjatywie opowiedziała nam Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowa biblioteki.

Piotr Szulc zapytał naszego gościa jak zrodził się ten fenomenalny pomysł i jak to właściwie działa.

– Przyzwyczailiśmy się bardzo mocno do paczkomatów, książkomaty będą działały na podobnej zasadzie. Będzie można zamówić do takiego książkomatu książkę z biblioteki. Natomiast myślę, że wiele osób z książkomatami miało już do czynienia. Takie maszyny stoją w wielu miejscach w Polsce, także w Poznaniu, ale to co sprawia, że nasz pomysł jest trochę inny i wyróżnia się na tle inicjatyw innych, polskich bibliotek, to jest fakt, że w bibliotekach do tej pory książkomaty stawały bardzo blisko tej biblioteki, często w przedsionku czy na ścianie głównej. Książkomaty, które staną w Poznaniu, będą usytuowane właśnie w miejscach gdzie bibliotek nie ma. – tłumaczy Katarzyna Wojtaszak.

Chodzi przede wszystkim o to, aby ułatwić wszystkim poznaniakom dostęp do możliwości wypożyczania książek, bez konieczności udawania się do biblioteki. To bez wątpienia duże ułatwienie, szczególnie dla osób, które żyją w ciągłym biegu, ale też świetne rozwiązanie w przypadku pandemii. I choć to trudny czas, to ludzie powoli wracają do biblioteki.

– Oczywiście obowiązuje reżim sanitarny, ponieważ wszystkim nam zależy na tym, aby wszyscy w bibliotece czuli się bezpiecznie, natomiast dla nas też ten czas zamknięcia w 2020 roku, to był taki moment kiedy wiele w bibliotekach się zmieniło, zostały poczynione remonty, niektóre filie zmieniły swoje lokalizacje, ale też bardzo mocno rozszerzyliśmy swoją działalność na wydarzenia online, dzięki czemu udaje nam się dotrzeć nie tylko do Poznaniaków, ale też do osób z całej Polski, a nawet zagranicy. – tłumaczy rzecznik prasowa biblioteki.

Wydarzenia online cieszą się dużą popularnością. Najbliższe odbędzie się w środę i będzie dotyczyło tematu mózgu i tego czy mózg.. lubi towarzystwo! Co ciekawe, wszystkie wnioski i analizy opierają się głównie na relacjach osób z czasu izolacji, co bez wątpienia będzie ciekawym tematem.

Książkomaty to niewątpliwie fenomenalna inicjatywa, która sprawi, że literatura będzie dla nas bardziej dostępna. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich.