“Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska” – dziś kolejny protest na Placu Wolności

W Poznaniu, podobnie jak w innych polskich miastach odbędzie się dziś kolejny protest „Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska” przeciw planowanym zmianom w prawie dotyczących działalności mediów w Polsce, a także działaniom PiS, które zmierzają do Polexitu, czyli opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej.

 

W środę do Sejmu powróci projekt zmian w ustawie medialnej, który w znacznym stopniu ogranicza działalność niezależnych mediów w Polsce. Proponowane zmiany nazywane są „lexTVN”, ponieważ to właśnie grupa mediów TVN, której właścicielem jest podmiot amerykański będzie miała największe problemy z dalszym funkcjonowaniem w Polsce.

Dziś po raz kolejny w polskich miastach odbędą się protesty przeciw takim działaniom, które zdaniem uczestników są jawnym ograniczaniem wolności mediów, a także próbą „zawładnięcia” mediami przez partię rządzącą.

Jednocześnie dzisiejszy protest ma się odnieść także do działań rządzących oraz ostatnich deklaracji przedstawicieli PiS w sprawie możliwego wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Manifestanci nie zgadzają się na „Polexit” i działania, które szkodzą obecności państwa we Wspólnocie. Ostatnie decyzje polskich władz zarówno na szczeblu centralnym jak i części samorządów zarządzanych przez osoby związane z PiS negatywnie wpływają nie tylko na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, ale także narażają państwo na straty finansowe związane z zawieszeniem dotacji czy też nakładaniem kar.

Protest ma być także sprzeciwem wobec wprowadzeniu na terenach przygranicznych z Białorusią stanu wyjątkowego oraz łamaniu przepisów prawa przez partię rządzącą – m.in. w sprawie reasumpcji głosowań w Sejmie przy niekorzystnym dla siebie wyniku.

Manifestacja rozpocznie się o godzinie 18:00 na Placu Wolności.