W Poznaniu funkcjonują trzy miejskie pasieki, które powstały w ramach programu „Poznań dla pszczół” – na Cytadeli, na Termach Maltańskich oraz w Lasku Dębińskim. W tej ostatniej lokalizacji utworzono ją latem 2020 roku i najwyraźniej przypadła do gustu owadom. Jak informuje Miasto, pszczoły zaczęły produkować miód.
Pierwsze miodobranie z tej lokalizacji zakończono w ubiegłym miesiącu. Pszczoły wyprodukowały go głównie z nektaru z pobliskich kwiatów śliw i jabłoni. Wcześniej miód zebrano także w pasiece na Cytadeli. Jak podkreślają eksperci, to dowód na to, że owady dobrze czują się w danym środowisku.
Pasieki to tylko jeden z elementów miejskiego programu „Poznań dla pszczół”. Prowadzonych jest szereg działań edukacyjnych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W ramach akcji w różnych lokalizacjach Poznania pojawiają się specjalne hoteliki dla pszczół. Przy tworzeniu zieleni miejskiej uwzględnia się gatunki roślin, które odpowiadają owadom zapylającym. Przeprowadzono również akcje w ramach których poznaniacy otrzymywali miododajne rośliny, które mieszkańcy mogli ustawić na balkonach, w ogródkach czy parapetach.
“W ogródkach 20 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych powstały miejsca zwane “Stołówkami dla owadów”. Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa przekazał placówkom tzw. “Tytki dobroci”, czyli nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych oraz domki dla owadów. Dzieci wraz z opiekunami przygotowały rabaty i zasiały rośliny, tworząc miejsca, w których te zwierzęta mogą się posilić. Rośliny z “tytki” będą kwitły od maja do października, tak aby pszczoły przez cały okres swojej aktywności miały zapewniony pokarm. W pobliżu stołówek pojawiły się hotele dla owadów” – tłumaczy Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP
Miasto planuje także stworzenie ogrodu miododajnego, który ma stanąć na terenie po byłym letnim amfiteatrze w parku Cytadela.