Naukowcy UAM mogą rozwijać badania korzystając z nowoczesnego ramienia robotycznego

W Centrum Zaawansowanych Technologii UAM otwarto Laboratorium Biotechnologii Stosowanej, jednocześnie po raz pierwszy uruchamiając nowoczesne ramię robotyczne. Będzie ono używane m.in. do testów wykrywających przeciwciała przeciw Sars-CoV-2, ale to tylko jeden z celów, dla których zakupiono urządzenie.

 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza rozwija swoje naukowe możliwości. W Centrum Zaawansowanych Technologii UAM uruchomiono Laboratorium Biotechnologii Stosowanej, które ma pomóc w dalszych badaniach i łączeniu wiedzy i analiz akademickich z zastosowaniem w życiu codziennym. Naukowcy skupią się tam przede wszystkim na diagnostyce Sars-CoV-2, bionanomateriałach oraz biodruku 3D.

Jednocześnie uczelnia zakupiła także pierwsze ramię robotyczne, która umożliwia zautomatyzowanie wykonywania testu, wykrywającego przeciwciała przeciwko COVID-19, co ma przyspieszyć proces i zniwelować czynnik błędu ludzkiego w stosunku do obecnie stosowanych metod.

„Poznańscy naukowcy pracują nad tymi rozwiązaniami, których teraz najbardziej potrzebujemy. Prowadzone badania oraz automatyzacja tego procesu pozwolą szybciej reagować na nowe mutacje wirusa SARS-CoV-2 oraz odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących COVID-19, w tym o długofową efektywność szczepień populacyjnych. Cieszę się, że UAM stwarza swoim pracownikom możliwości pracy, której efekty bez wątpienia odbiją się szerokim echem w środowisku naukowym w kraju i za granicą.” Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Pracami zespołu naukowców kieruje prof. UAM Jakub Rybka.

„Nasz system zaprojektowany został z myślą o automatyzacji testu immunodiagnostycznego COVID-19 (również opracowanego w naszym laboratorium), jednakże jego użyteczność jest zdecydowanie szersza, czego dowodem jest implementacja procesu biodruku 3D. Robotyzacja i automatyzacja laboratorium jest również wpisana w kierunki rozwoju naszego Centrum. Dzisiejszy dzień jest symbolicznym pierwszym krokiem na drodze do laboratorium przyszłości” – mówi naukowiec