Joanna Fiodorow zakończyła karierę sportową

Joanna Fiodorow, utytułowana lekkoatletka, zawodniczka OŚ AZS Poznań będąca przez lata stypendystką Miasta Poznania, oficjalnie zakończyła karierę sportową. Za pracę, sukcesy i promocję miasta podziękowali jej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski oraz przewodniczący poznańskiej rady miasta Grzegorz Ganowicz.

 

Joanna Fiodorow jest jedną z najbardziej znanych i utytułowanych zawodniczek specjalizujących się w rzucie młotem. Od 2012 roku reprezentowała OŚ AZS Poznań, odnosząc sukcesy zarówno w kategoriach juniorskich jak i seniorskich. Przez prawie 10 lat była sportową stypendystką Miasta Poznania, odnosząc sukcesy zarówno klubowe jak i w Mistrzostwach Polski i na arenie międzynarodowej.

„W 2019 roku w Doha (Katar) ustanowiła swój rekord życiowy 76,35 m i wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Dwukrotnie zdobywała brązowe medale mistrzostw Europy – w 2014 roku w Zurychu oraz w 2018 roku w Berlinie. Jest trzykrotną finalistką konkursu rzutu młotem podczas igrzysk olimpijskich w Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) oraz Tokio (2021). W swoim dorobku ma również 6 srebrnych i 3 brązowe medale mistrzostw Polski.” – wylicza Urząd Miasta Poznania

Zawodniczka podjęła decyzję o zakończeniu kariery, choć przyznaje, że nie było to łatwe. Pomysł pojawił się w jej głowie już półtora roku temu, ale chciała jeszcze spróbować zdobyć medal olimpijski. Brakowało niewiele. Ostatecznie ostatnimi zawodami, w których wzięła udział i po których zakończyła karierę był 12. Memoriał Kamilii Skolimowskiej w Chorzowie, który odbył się 5 września.

Dziś za jej sukcesy, godne reprezentowanie Polski i Poznania podziękowali jej przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz oraz zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Jak podkreślili, dla Miasta to powód do dumy wspierać tak utalentowaną zawodniczkę przez tyle lat. Pogratulowali udanej kariery i licznych sukcesów.

Zawodniczka otrzymała list gratulacyjny oraz nagrodę rzeczową w wysokości 10 tysięcy złotych. Wyróżniły ją również OŚ AZS Poznań oraz Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki.