Dane sanepidu: Koronawirus w Poznaniu “dopada” głównie młodych i niezaszczepionych

Przede wszystkim młodzi i niezaszczepieni stanowią główną grupę poznaniaków, u których obecnie dochodzi do zakażenia koronawirusem, szczególnie w wariancie delta. Jak wynika z danych poznańskiego sanepidu, aż 69%zidentyfikowanych do tej pory przypadków zakażeń z Poznania dotyczyło grupy osób przed 40. rokiem życia.

 

Stan epidemii wymaga szeregu działań także tych związanych z monitoringiem kierunku i zakresu rozwoju wirusa i samej epidemii. Właśnie dlatego wszystkie stacje sanepidu prowadzą molekularny monitoring sytuacji epidemiologicznej, który polega na dodatkowym badaniu losowo wybranych próbek pobranych od osób, u których potwierdzono zakażenie. Przesyłane są one do laboratoriów oraz Narodowego Instytutu Zdrowia PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, gdzie są sekwencjonowane, czyli poddane szczegółowej analizie.

Z informacji przekazanych przez poznański sanepid wynika, że 69% zidentyfikowanych przypadków dominującego obecnie w Polsce wariantu Delta u osób z Poznania i powiatu poznańskiego dotyczy osób do 40. roku życia. Jednocześnie zdecydowana większość, bo aż 77% zakażonych tą mutację nie była szczepiona przeciw Sars-CoV-2.

„To kolejne dane, które wprost wskazują, jak ważne są szczepienia przeciwko COVID-19. Widać już wyraźnie, że wariant Delta wirusa atakuje przede wszystkim ludzi młodych i niezaszczepionych, a liczba zakażeń w całej Polsce rośnie z dnia na dzień. Szczepienia to nasza najlepsza broń w walce z tą chorobą, korzystajmy z niej” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Do badania przekazano próbki pobrane od 2 marca do 10 września 2021 roku od osób z Poznania i powiatu poznańskiego. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem w mutacji Delta potwierdzono 15 czerwca. Większość kolejnych zakażeń tym wariantem ujawniono u mieszkańców Poznania, nie powiatu, choć także tam nie brakuje takich przypadków. Okazało się także, że wśród wybranych próbek potwierdzono również jedno zakażenie wariantem Gamma.

Widać dużą zależność między szczepieniami a zakażeniem. Jak wynika z danych, grupa osób do 20. roku życia, u których stwierdzono zakażenie stanowi 19% wszystkich przypadków, przy czym aż 93% z nich nie było zaszczepionych przeciw Covid-19.

Połowa zakażeń (50 proc.) dotyczyła osób w przedziale wiekowym 21-40 lat. Także i w tym przypadku widoczna jest zależność między profilaktyką a jej brakiem – 73% zakażonych stanowiły osoby niezaszczepione.

W grupie osób w wieku 41-60 lat potwierdzono 23% zakażeń, przy czym 82% z nich to osoby niezaszczepione.

Obecnie najlepiej wygląda sytuacja w grupie osób 60+. Ta grupa stanowiła jedynie 8% wszystkich zakażeń, przy czym połowa z tych osób nie była zaszczepiona.

Jak wynika ze statystyk, większość potwierdzonych przypadków zakażenia, bo aż 89% miało przebieg objawowy.

Mutacja Delta jest bardziej zaraźliwa z uwagi na większą transmisyjność. Ryzyko zakażenia jest więc większe niż w przypadku poprzednich wariantów. Właśnie dlatego zarówno reżim sanitarny jak i szczepienia są istotne dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Z danych wynika także, że brak szczepienia zwykle wiąże się z mocniejszym przebiegiem choroby. W przypadku osób zaszczepionych gdy dochodzi do zakażenia, transmisja trwa krócej i jest mniejsza – wirus jest o wiele szybciej zwalczany przez organizm, jest mocno osłabiony i niezdolny do silnej replikacji i powoduje mniej objawów, a tym samym mniejsze ryzyko przeniesienia go na innych.

Obecnie w pełni zaszczepionych jest 66 proc. mieszkańców Poznania. To łącznie 351 231 osób. Poznaniaków i poznanianek zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest 361 939.