Co to był za kulinarny poniedziałek!

Naszym pierwszym gościem była Natalia Werstak z Warsztat Art, którą możecie już znać z poprzednich odcinków, ale też z tego, że dba o rośliny w naszej redakcji i trzeba przyznać, że robi to znakomicie.

W tym odcinku postanowiła opowiedzieć nam więcej o Daliach, które zaliczają swój wielki comeback, ale zdecydowała się też.. gotować z Kubą!

Dalie to piękne rośliny. Ich nazwa pochodzi od szwedzkiego botanika Dahla. Wiele osób traktuje je jako rośliny dekoracyjne, bo wyróżniają się pięknymi, dużymi liśćmi o brązowozielonym lub ciemnozielonym kolorze.

Okazuje się, że Dalie, pomimo swojej niepodważalnej urody nie pachną.

Co ciekawe, można było je kiedyś jeść. Tak jak ziemniaki kiedyś chodowano właśnie Dalie, które rosły z bulwy, to te bulwy były przez Indian hodowane właśnie pod uprawę tak jak nasze ziemniaki. Kolumb przywiózł do Europy w celach konsumpcyjnych. No ale się okazało, że Europejczykom te Dalie są trochę cierpkie i degustacyjnie niekoniecznie, ale Anglicy docenili przede wszystkim urodę tych kwiatów i zaczęli je rozmnażać. – opowiada Natalia.

A skoro już jesteśmy przy jadalnych kwiatach, to nie sposób pominąć tego, co w tym odcinku działo się w kuchni! Natalia wraz z Kubą postanowili przygotować dla Was danie z wykorzystaniem właśnie jadalnych kwiatów!

I trzeba przyznać, że poradzili sobie świetnie.

Wspólnie przygotowali sałatkę z wędzonym łososiem, grillowanym serem Halloumi, z karmelizowaną gruszką i z pięknymi, pomarańczowymi Aksamitkami.

Aksamitki to jadalne kwiaty o gorzkawym smaku. Natalia podkreśla, że ważne jest, aby kwiaty były specjalnie przeznaczone do spożycia, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że nie zostały potraktowane żadnymi sztucznymi nawozami.

Kuba natomiast dodał od siebie, że dodanie kwiatów jadalnych do dania ma być kropką nad i i dopełnieniem smaku, dlatego co do zasady nigdy się ich nie doprawia.

Trzeba przyznać, że taki dodatek do potrawy, urozmaici niejeden talerz. A jeżeli możemy dołożyć do tego smak, to czego chcieć więcej?

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat jadalnych roślin, ale też poznać tajniki prawidłowego karmelizowania gruszki, koniecznie obejrzyjcie ten odcinek!