U nas nigdy nie zabraknie historii! Piast Superstars – o co właściwie chodzi?

Na naszych kanapach pojawił się Michał Pilas, edukatora muzealnego z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, który opowiedział nam więcej o Piast Superstars!

To autorski projekt muzyczny Muzeum, w ramach którego powstają piosenki i teledyski opowiadające o postaciach, datach i wydarzeniach epoko wczesnopiastowskiej. Do realizacji tego projektu pomysłodawcy zaangażowali znanych wykonawców, profesjonalnych muzyków, a także kompozytorów i scenarzystów.

Michał Pilas, jako autor projektu, w rozmowie z Anią Drzazgą i Piotrem Szulcem, opowiedział nam więcej na temat tej wyjątkowej inicjatywy. Otóż okazuje się, że był to pomysł kilku osób, które chciały w zupełnie nowy sposób opowiedzieć o historii.

-Nie robić tego tak, jak robią to wszyscy, sztampowo. Postanowiliśmy w zupełnie inny sposób uderzyć. No i wtedy przypomniało się niektórym raperzy z nas Wisły. To było fajne na tamte czasy. Trzeba było to trochę odświeżyć, przedstawić trochę inaczej tych władców, nie tylko sypać datami, więc stwierdziliśmy, że to musi być coś mocnego, opisujące tych władców jako ludzi. – wyjaśnia nasz gość.

Jednym z założeń przyświecającym pomysłodawcom, było właśnie ukazanie władców jako ludzi, którzy borykają się z problemami, mają swoje rozterki i radości. To wszystko w połączeniu z zamiłowaniem do musicali Michała Pilasa spowodowało, że pomysł zaczęto realizować.

Pierwsze dwa utwory już powstały – o Mieszku I i Bolesławie III Krzywoustym. W trakcie realizacji jest pięć kolejnych. Teledyski, które bez wątpienia mają charakter historyczny, realizowane były na kołobrzeskich plażach i gnieźnieńskich plenerach. Do tej pory organizatorom udało się zaprosić do współpracy między innymi Marka Piekarczyka, Ewę Piturę czy Darka Malejonka.

Więcej na temat tego wydarzenia dowiecie się słuchając rozmowy z naszym gościem lub na oficjalnej stronie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.