Co dalej z nazwą dla Nowej Naramowickiej? Mieszkańcy wciąż podzieleni

Aleja Praw Kobiet, Aleja Poznańczyków czy Nowa Naramowicka? A może jeszcze inna? Nazwa powstającej nowej ulicy na Naramowicach cały czas budzi kontrowersje i jak się okazuje, nawet konsultacje społeczne nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która opcja najbardziej odpowiada mieszkańcom.

 

O sprawie nazewnictwa nowej ulicy na Naramowicach pisaliśmy wielokrotnie na naszym portalu. Ulica powstaje w ramach inwestycji związanej z budową trasy tramwajowej na Naramowice, która obejmuje także przebudowę i rozbudowę istniejącego układu komunikacyjnego.

Zwyczajowo droga od lat nazywana jest „Nową Naramowicką”. Oficjalnie w zakresie nazwy złożono jednak tylko dwie propozycje. Pierwsza to „Aleja Kobiet” zaproponowana przez miejskie radne: Monikę Danelską, Dominikę Król, Marię Lisiecką-Pawełczak i Martę Mazurek. Argumentowały to potrzebą uhonorowania kobiet w przestrzeni społecznej (więcej tutaj).

Pomysł nie przypadł zbytnio lokalnym mieszkańcom, którzy woleliby, aby pozostawić obecną „roboczą” nazwę, która przez lata przyjęła się w świadomości mieszkańców, kojarzy się z okolicą i w łatwy sposób wskazuje orientację w terenie także dla przyjezdnych. Zamiast tego lokalna rada osiedla wraz z mieszkańcami sugerowała, że nazwę „praw kobiet” może otrzymać powstający park (więcej tutaj).

Propozycja Alei Praw Kobiet nie spodobała się również części społeczników, którzy nazwali ją „zaczepką polityczną” i „segregacją płciową”, a także działaniem wbrew polskiemu prawu, ponieważ ich zdaniem to podważanie systemu prawnego w Polsce poprzez sugerowanie nierówności płciowej pod względem prawnym (więcej tutaj).

Stowarzyszenie Zwykłych Ludzi złożyło więc własną, a zarazem druga oficjalną propozycję nowej nazwy – Aleja Poznańczyków. Zdaniem pomysłodawców to nazwa, która nie będzie budzić wątpliwości.

Z uwagi na kontrowersje i zainteresowanie mieszkańców, Miasto przeprowadziło w tej sprawie konsultacje społeczne, które trwały od 1 do 15 września w formie online oraz papierowej podczas spotkań konsultacyjnych.

Ankiety elektroniczne wypełniły 5734 osoby. Zdecydowana większość to osoby w wieku 26-45 lat (1811 w grupie 26-35 oraz 1765 w wieku 35-45). Spośród wszystkich ankiet odnotowano 3128 wypełnionych przez mężczyzn oraz 2606 przez kobiety.

Użytkownicy mogli wybrać jedną z dwóch oficjalnie złożonych propozycji nazwy lub zasugerować własną.

Wśród oddanych drogą elektroniczną głosów najwięcej otrzymała propozycja Aleja Praw Kobiet – 40% wszystkich głosów. Ma jednak niewielką, bo jedynie 3% przewagę przed Aleją Poznańczyków. Pozostałe 23% głosów to propozycje mieszkańców, gdzie 15% stanowiły te dotyczące pozostawienia nazwy Nowa Naramowicka, a 8% to pozostałe nazwy podane przez mieszkańców.

W ramach konsultacji istniała również możliwość oddania ankiet w mobilnych punktach konsultacyjnych. Łącznie oddano 273 ankiety, gdzie aż 83 głosujące osoby to te poniżej 18. roku życia, a 81 to osoby w wieku 36-45 lat. Te dwie grupy były najliczniejsze w tym głosowaniu.

Wśród tych ankiet aż 64% głosów uzyskała propozycja dot. Alei Poznańczyków. Aleja Praw Kobiet zdobyła 23% głosów, 7% to Nowa Naramowicka, a 6% pozostałe propozycje mieszkańców.

W zestawieniu podsumowującym konsultacje uwzględniono także wyniki głosowania przeprowadzonego przez Radę Osiedla Naramowice, gdzie oddano 2248 głosów, w tym 33% na Aleję Praw Kobiet, 32% na Aleję Poznańczyków, 28% na Nową Naramowicką oraz 7% na pozostałe nazwy.

W raporcie podsumowującym konsultacje przekazano, że wśród najczęściej podawanych propozycji pojawiały się: Aleja Unii Europejskiej, ul. Feliksa Stamma, Aleja Dzików oraz Aleja/Ulica Dywizjonu 302.

Wyniki nie są więc jednoznaczne i pokazują jak wiele emocji budzi nowa nazwa.

Jako portal także przeprowadziliśmy nieoficjalną ankietę w tej sprawie na naszym Instagramie. W ciągu 24 godzin otrzymaliśmy niecałe 200 odpowiedzi. Ostatecznie 51% głosów oddano na opcję „Aleja Poznańczyków”. Wśród propozycji pojawiły się m.in. „Aleja Praw Mężczyzn”, „Aleja Poznanianek” „Aleja/Ulica Wojciecha Szczęsnego – Kaczmarka”, a nawet… „Aleja Codziennego Poznania”.