Festiwal filmów LGBT w Poznaniu

Jednym z poniedziałkowych gości naszego programu była Martyna Nicińska z Centrum Kultury Zamek, która w rozmowie z Piotrem Szulcem opowiedziała o 12 już edycji LGBT Film Festival. Areną dla tego wydarzenia stało się nasze poznańskie Kino Pałacowe.

LGBT Film Festival to największe w Europie środkowo-wschodniej wydarzenie kulturalne, na którym prezentowana jest kinematografia z pojemnego, kolorowego parasola LGBT. Rozpoczyna się już 27 września i potrwa do 3 października.

Podczas tego wydarzenia będzie można obejrzeć wiele filmów, których na co dzień nie ma w obiegu, a to oznacza, że możemy liczyć na naprawdę wyjątkowe projekcje. Warto podkreślić, że w Zamku festiwal odbywa się już po raz trzeci.

-Z każdym rokiem filmów jest coraz więcej, w tym roku u nas ponad 30 pokazów, w tym pokazy też filmów krótkometrażowych więc liczba tych filmów automatycznie rośnie. Zapraszamy serdecznie, codziennie przynajmniej trzy pokazy, jest w czym wybierać. – opowiada Martyna Nicińska.

Festiwal odbywa się w ośmiu miastach Polski. Projekcje filmów co prawda nie są powtarzane, ale jeśli komuś nie uda się obejrzeć filmu na którym mu zależało, to będzie można nadrobić zaległości oglądając film online. Nasz gość podkreśla, że to rozwiązanie, które wymusiła pandemiczna rzeczywistość, ale jest też odpowiedzią na potrzeby osób, które z jakiegoś powodu w festiwalu uczestniczyć nie mogą.

Jakiej tematyki możemy się właściwie spodziewać?

-To są filmy opowiadające o historiach ludzi z przeróżnych miejsc na świecie, różnych grup wiekowych. Jest na przykład dokumentalny film ‘7 sierpnia’ o wydarzeniach sprzed roku, kiedy to po zatrzymaniu aktywistki Margot, na ulice większych polskich miast wyszły demonstracje. Bohaterami tych filmów są aktywiści zatrzymani przez policję w Warszawie, więc są to filmy na czasie, opisujące te najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. – tłumaczy nasz gość.

Ciekawostką jest też fakt, że cały festiwal odbywa się pod patronatem ambasady amerykańskiej, co jest szczególnie ważne, bo przy takich inicjatywach wsparcie różnych podmiotów jest niezbędne.

Warto dodać, że to wydarzenie pokazuje też rzeczywistość, z którą coraz częściej muszą mierzyć się młodzi ludzie odkrywając swoją seksualność czy transeksualność. Jeden z filmów traktuje o dziewczynie, która, po tym jak zmieniła płeć, przeniosła się do małej wsi mając nadzieję na normalne życie. Jak nie trudno się domyślić, okazało się to dużo trudniejsze niż mogłaby przypuszczać.

LGBT Film Festival to wyjątkowa inicjatywa skierowana właściwie do wszystkich ludzi. Do tych, którzy ze swoją seksualnością dopiero się mierzą, ale też do tych, którzy, choć nie zawsze rozumieją do końca ten świat, chcą być ludźmi o otwartych umysłach i szerokich horyzontach.

Serdecznie zapraszamy!