Indywidualny projekt drewnianego domku. Dlaczego warto go wybrać?

W dzisiejszych czasach, bardzo popularnym jest wybór nie gotowego modelu domku z drewna, ale stworzenie własnego indywidualnego projektu. Oczywiście, takie rozwiązanie zajmuje trochę więcej czasu, ponieważ musisz zaprojektować budynek od podstaw. Mimo to, przyszli właściciele domów marzeń wciąż decydują się na taki wybór. Dlaczego ta opcja jest lepsza? Poprosiliśmy ekspertów Domu Mistrza, aby podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat zalet wyboru indywidualnego projektu domku z drewna.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że domki drewniane zaprojektowane od podstaw przez przyszłego właściciela są droższą opcją. Jeśli jednak chodzi o sam projekt domku, to dostajesz szansę płacenia tylko za to, czego potrzebujesz i odrzucenia wszystkich zbędnych elementów. Indywidualny projekt jest gwarancją, że Twój domek z drewna będzie doskonale dopasowany do Twoich potrzeb. Projektując swój dom od podstaw masz możliwość zaplanowania pomieszczeń według liczby członków rodziny oraz przestrzeni do przechowywania niezbędnych artykułów. Ta kwestia jest szczególnie ważna, jeśli Twoja działka jest niewielkich rozmiarów – kompaktowo zaprojektowane domki z drewna pozwolą zaoszczędzić mnóstwo miejsca.

Ponadto, projektując swój drewniany domek, masz możliwość umieszczenia okien tam, gdzie chcesz, aby móc czerpać radość z jak największej ilości światła słonecznego oraz pięknych widoków za oknem. Prawda jest taka, że każda działka ma swoją unikalną charakterystykę, a indywidualny projekt domku z drewna pomoże uwidocznić najpiękniejsze cechy każdego miejsca – ograniczać Cię może tylko Twoja wyobraźnia lub budżet. Kolejną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do zakupu gotowego modelu, w przypadku własnego projektu, masz możliwość dokładnego zaplanowania swoich wydatków.

Co więcej, projektując własny domek, możesz przemyśleć możliwe rozwiązania na przyszłość. Może w przyszłości będziesz miał więcej funduszy i zechcesz zamontować lub rozbudować taras lub dodać kolejne piętro w miarę powiększenia się rodziny. Omów te opcje z kierownikami projektu Domu Mistrza i zostaw trochę wolnego miejsca na przyszłe modernizacje Twoich czterech ścian.

Czym różnią się domki z drewna jeśli chodzi o jakość?

Mimo, że domki drewniane mogą wyglądać tak samo, to w rzeczywistości znacznie się od siebie różnią pod względem jakości. Na co należy zwracać uwagę wybierając domek z drewna, aby móc się cieszyć trwałym, wygodny i estetycznym budynkiem? Oto kilka podpowiedzi:

Jakość drewna

Jednym z najważniejszych wskaźników jakości budynku jest użyte drewno. Do budowy domków drewnianych najpopularniejszymi odmianami drewna są: świerk północny, sosna lub połączenie sosny ze świerkiem. Większość dostawców domków drewnianych – w tym Dom Mistrza – potwierdzi, że najlepszym (wysokiej jakości) wyborem jest świerk północny. Wolno-rosnące drzewo świerku północnego jest znacznie bardziej odporne na wpływ czynników środowiskowych, takich jak mróz i wilgoć. Ponadto, drewno świerku nordyckiego jest prawdopodobnie najtrwalszym rodzajem drewna.

Jakość okien i drzwi

Gdy już wybierzesz właściwy rodzaj drewna do budowy Twojego domku, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad jakością okien i drzwi. Te elementy są najczęściej używane przez każdego domownika, dlatego warto zainwestować w ich jakość, aby nie zużyły się zaraz po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego drewnianego domku. Stabilność w konstrukcji okien i drzwi jest zapewniona, dzięki klejonemu drewnu oraz wysokiej jakości mechanizmom. 

Ponadto, warto jest wiedzieć, że wszystkie okna i drzwi produkowane przez Dom Mistrza, są robione przez nich w ich prywatnej fabryce oraz są wliczone w cenę każdego projektu.

Jakość dachu i podłogi

Konstrukcja dachu również powinna być wykonana z belek z drewna klejonego. Wysokiej jakości belki są niezwykle ważne w miejscach, gdzie klimat jest chłodniejszy, ponieważ dach musi wytrzymać srogie zimy i obfite opady deszczu. Solidne krokwie dachowe z drewna klejonego nie tylko odznaczają się wysoką wytrzymałością, ale również pięknie się prezentują. Natomiast, jeśli chodzi o podłogę, to zaleca się układanie jej konstrukcji na podkładach impregnowanych, a najodpowiedniejsza grubość deski podłogowej to 28 mm. Wysokiej jakości deski o właściwym profilu zachowają równomierny kształt oraz wzmocnią stabilność podłogi, gdy drewno zacznie się ruszać – kurczyć lub pęcznieć. Dzięki temu będziesz miał pewność, że w Twoim drewnianym domku nie wystąpią żadne usterki.

Jak wybrać odpowiedni domek z drewna?

Domki drewniane są doskonałą alternatywą, dla osób mieszkających w bloku. Kto z nas nie marzy o tym, aby od czasu do czasu uciec od zgiełku miasta, odpocząć na łonie natury, zająć się ogrodnictwem, sadownictwem lub po prostu się zrelaksować? Zatem, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę podczas wybierania domku z drewna?

Wybierając odpowiedni dla Twoich potrzeb drewniany domek, przede wszystkim, powinieneś się zastanowić, czy będziesz z niego korzystał przez cały rok czy tylko w okresie letnim. Jeśli potrzebny Ci domek letniskowy na ciepłe dni i jesteś pewien, że nie będzie użytkowany w okresie zimowym, to nie musisz inwestować w termoizolację budynku. Natomiast, jeśli planujesz spędzać deszczowe jesienne wieczory w domku z drewna lub nawet odwiedzać go zimą, to warto pomyśleć o ociepleniu budynku.

Kolejnym pytaniem, na które musisz znać odpowiedź przed wyborem domku drewnianego jest to, z kim zazwyczaj będziesz spędzał w nim czas. Odpowiedź pozwoli Ci wybrać najwygodniejszy układ budynku. Jeżeli głównie nastawiasz się na wypoczynek z rodziną, warto jest przemyśleć dużą przestrzeń. Jednak, jeśli w swoim domku planujesz urządzać okazjonalne przyjęcia dla przyjaciół, może lepiej byłoby pomyśleć o większej ilości małych pomieszczeń? Ta opcja jest zdecydowanie bardziej zachęcająca, jeśli w domku z drewna jednocześnie będzie przebywać duża grupa osób. Niezwykle popularnym wyborem jest układ dwupoziomowy (domek dwupiętrowy) – na pierwszym piętrze wspólny salon połączony z kuchnią, a na drugim piętrze sypialnie.

Kolejnym ważnym aspektem, jeśli chodzi o domki drewniane, jest taras. To nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla salonu oraz powiększona przestrzeń, ale również piękna ozdoba dla budynku. 

Nie zawsze można wybrać domek z drewna, który bardzo Ci się podoba. Ale zawsze można skonsultować swój indywidualny projekt z profesjonalistami Domu Mistrza, którzy z pewnością pomogą stworzyć Ci domek drewniany Twoich marzeń.