Enigma czyli historia tajemniczego szyfru

Piotr Bojarski to kierownik nowo otwartego Centrum Szyfrów Enigma. Do programu zaprosił go Piotr Szulc, który dowiedział się więcej na temat tego czym zajmuje się to tajemnicze miejsce.

Główną misją Centrum Szyfrów Enigma jest zakorzenienie w świadomości ludzi, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się właśnie w Poznaniu. To wyjątkowa forma rozrywki dla umysłu i dużo dobrej zabawy, bo organizatorzy przewidują też wiele dodatkowych atrakcji takich jak wspólne szyfrowanie, łamigłówki czy zagadki. Otwarcie centrum odbyło się niedawno, a cała ekspozycja została bardzo dobrze przyjęta przez odbiorców.

  • Podoba się, to jest ważne. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, słyszymy takie komentarze, że jest to najnowocześniejsze miejsce w Poznaniu jeśli chodzi o wystawy czy ekspozycje, żer jako jedyni opowiadamy historie inaczej. Chciałbym powiedzieć, że to nie jest przede wszystkim muzeum. Oczywiście w odbiorze społecznym przywykło się mówić Muzeum Enigmy bardzo skrótowo i wzięło się to z tego, że kiedy Szymon Mazur w roku 2010/2011 wrzucił takie hasło, to wtedy tak się mówiło. Ale to był duży skrót bo po pierwsze ani nie muzeum ani nie enigma tu miała być w centrum. W centrum są nasi kryptolodzy. – tłumaczy Piotr Bojarski.

I to właśnie kryptolodzy są tu najważniejsi. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki to osoby, które odniosły ogromny sukces intelektualny i w bardzo znaczący sposób wpłynęli losy II Wojny Światowej. Maszyna szyfrująca Enigma została wprowadzona przez Niemców w 1926r. Postrzegana była jako maszyna nie do rozszyfrowania. Liczba możliwych kombinacji przekraczała szacowaną liczbę cząstek materii we wszechświecie!

-Polacy nie tylko stworzyli teorię matematyczną, która pomagała deszyfrować Enigmę, ale również stworzyli maszyny, które walczyły z Enigmą. My to pokazujemy, to jest bardzo nieznany aspekt tej historii. – tłumaczy nasz gość.

To miejsce, które bez wątpienia powinien odwiedzić każdy poznaniak. Możemy być dumni z naszych matematyków i warto opowiadać o tej wyjątkowej historii. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do posłuchania całej rozmowy z Piotrem Bojarskim.