Loty do Wielkiej Brytanii jednymi z najpopularniejszych na Ławicy. Po Brexicie podróże wyglądają jednak inaczej

Pasażerowie poznańskiego lotniska często korzystają z połączeń z Wielką Brytanią. Do tej pory wystarczył do tego jedynie dowód osobisty. Od 1 października jednak, w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zmieniły się przepisy w tym zakresie.

 

Połączenia z Wielką Brytanią są jednymi z najpopularniejszych wśród oferty stałych połączeń na poznańskim lotnisku. Korzystają z nich zarówno osoby odwiedzające mieszkającą tam rodzinę jak i osoby chcące polecieć tam na mecz, koncert czy w celach turystycznych.

Do tej pory możliwe było przekroczenie granicy na podstawie dowodu osobistego. W związku z opuszczeniem przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Unii Europejskiej, od 1 października wprowadzono zmiany.

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein i Norwegia) oraz Konfederacji Szwajcarskiej zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu podczas przekraczania granicy.

Są jednak pewne wyjątki, które dotyczą osób, które:

– osiedliły się lub uzyskały status tymczasowy (pre-settled status) w ramach Systemu Osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme);

– złożyły wniosek o przyznanie ww. statusów w ramach EU Settlement Scheme w terminie do 30 czerwca 2021 roku, ale nie otrzymały jeszcze decyzji;

– posiadają EU Settlement Scheme family permit;

– otrzymały pozwolenie na pracę dla pracowników przygranicznych (Frontier Worker Permit);

– przybywają w ramach Opieki Zdrowotnej S2 (S2 Healthcare Visitor);

– są szwajcarskimi dostawcami usług (Swiss Service Provider)

Te osoby nadal mogą podróżować na podstawie dowodu osobistego.

Warto pamiętać o zmianach planując wylot, by uniknąć niepotrzebnych nerwów na lotnisku.