Najważniejsze to dostrzec dziecko w dziecku czyli Polska Akademia Niepełnosprawności dziecięcej i profesor Marek Jóźwiak

Naszym kolejnym gościem był profesor Marek Jóźwiak, lekarz ortopeda, który w rozmowie z Piotrem Szulcem opowiedział o Polskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej PANDA oraz o wpływie Covid-19 na wykluczenie osób niepełnosprawnych w Polsce i na świecie.

Profesor Marek Jóźwiak jest jednym z założycieli Polskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej i jej prezesem. PANDA istnieje od zeszłego roku i od samego początku prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych zakrojone na szeroką skalę. Niedawno zakończyła się konferencja Akademii, w której uczestniczyło ponad 400 osób.

PANDA to organizacja wzorowana na strukturach europejskich i światowych. W jej skład wchodzą lekarze, fizjoterapeuci i psychologowie. Jak podkreśla nasz gość, główną misją organizacji jest zmiana patrzenia na dzieci z niepełnosprawnościami.

-Jak powiedziała jedna z mam w trakcie konferencji, trzeba dostrzec dziecko w dziecku. I to chcemy zmienić, żeby jak najwięcej tego dziecka w dziecku, obojętnie z jakim stopniem niepełnosprawności, dostrzegać. Bo to nie jest tylko i wyłącznie pacjent, podmiot naszych działań leczniczych, to jest ciągle nadal dziecko i tego typu wspólne spotkania rodziców i leczących te dzieci, pozwalają nam właśnie dostrzec dziecko w dziecku. To jest jeden z motywów przewodnich całego hasła, które przyświecało konferencji czyli ‘Rodzina, partnerstwo, przyszłość’. – opowiada profesor Marek Jóźwiak.

Nasz gość podkreślił też, jak ważne jest to, by tym dzieciom poświęcać czas i starać się rozumieć ich potrzeby. W końcu należy pamiętać, ze przecież dzieci z niepełnosprawnościami często mają właściwie te same potrzeby i pragnienia jak dzieci zdrowe. Też chcą się bawić z rówieśnikami czy wyjść na spacer nawet jeśli ich choroba powoduje, że większość czynności wykonują dużo wolniej lub z większą trudnością. PANDA właśnie tego ma nas uczyć. To organizacja, która była i jest niesamowicie potrzebna zarówno tym dzieciom jak i ich rodzicom, którzy często zostają pozostawieni sami sobie, bez wsparcia czy rady.

Z ogromnym entuzjazmem będziemy wspierać te inicjatywę i obserwować jak się rozwija, do czego zachęcamy również wszystkich czytelników. Rozmowa profesora Marka Jóźwiaka z Piotrem Szulcem to wartościowy i potrzebny wywiad, dlatego szczególnie zachęcamy do zapoznania się z nim.