Naprawa powypadkowa na oryginalnych częściach? To możliwe!

Ania Drzazga zaprosiła do naszego studia Daniela Kochanowskiego z Volkswagen Group Polska, z którym porozmawiała o oryginalnych częściach w naprawach powypadkowych i o tym, jakie mamy prawa by z takiej formy naprawy skorzystać.

Wypadek czy stłuczka to nic przyjemnego, większość z nas jednak była w takiej sytuacji przynajmniej raz w życiu. Zgodnie ze statystykami, w 2020 roku doszło do przeszło 23 tysięcy wypadków drogowych. Czy w takiej sytuacji, gdy do zdarzenia dochodzi nie z naszej winy, możemy liczyć na naprawę powypadkową na oryginalnych częściach? Między innymi na to pytanie odpowiedział nasz gość.

Daniel Kochanowski podkreśla, że najważniejsze to trafić do autoryzowanej sieci. Sam Volkswagen na terenie całej Polski ma ponad 190 warsztatów blacharsko-lakierniczych, a to oznacza, że naprawa zostanie wykonana profesjonalnie i zgodnie z technologią producenta i na oryginalnych częściach. Gdy do zdarzenia dojdzie nie z naszej winy, mamy prawo oczekiwać, że samochód zostanie naprawiony na oryginalnych częściach i że będzie tak samo bezpieczny i sprawy jak do tej pory.

-Nikt nie może próbować skłonić do tego żeby naprawić ten samochód w inny sposób. W przypadku naprawy z OC sprawcy płaci ubezpieczalnia. Zgodnie z prawem, ten samochód powinien zostać przywrócony do stanu sprzed wypadku. Przede wszystkim poziom bezpieczeństwa tego samochodu musi być przywrócony. – tłumaczy Daniel Kochanowski.

Żeby uzmysłowić klientom ich prawa, Volkswagen przygotował stronę masz-prawo.com.pl.

To tam możecie dowiedzieć się dlaczego kluczowe jest to, by auto zostało naprawione na oryginalnych częściach i zgodnie z przysługującym nam prawem. Czy ubezpieczyciel może odmówić takiej naprawy ze względu na koszta?

-Niestety może tak się zdarzyć, towarzystwo może stwierdzić, że ono ma prawo do tego by tę naprawę przeprowadzić w jak najbardziej ekonomicznie uzasadniony sposób. Mamy jednak prawo przywrócić ten samochód do stanu przed wypadku, są na to artykuły, orzeczenia odpowiednich sądów i organizacji. Nikt nie może wskazać co zrobić. Zgodnie z prawem decyzja jak i gdzie naprawimy auto należy do nas. – odpowiada nasz gość.

I chociaż ubezpieczalnia może oczekiwać od nas przeprowadzenia naprawy w nieautoryzowanym serwisie, to warto pamiętać, że koniec końców to nasza indywidualna decyzja. Warto podkreślić, że naprawa w takim serwisie może nieść ze sobą wiele różnych konsekwencji, których możemy nie być do końca świadomi. Dlatego właśnie wybór profesjonalnego i autoryzowanego miejsca jest kluczowy dla naszego bezpieczeństwa.

To była bardzo ciekawa i potrzebna rozmowa, zachęcamy by posłuchać jej w całości!