Poznań liczy rowerzystów. W mieście staną 22 nowe liczniki rowerów

W Poznaniu pojawią się kolejne 22 liczniki rowerowe, które pomagają w monitorowaniu i analizie ruchu jednośladów w mieście.

 

Poznaniacy przyzwyczaili się już do widoku specjalnych urządzeń, które liczą przejeżdżające rowery. Pierwsze z nich stanęło w 2018 roku na Placu Wolności i do tej pory naliczył tam już prawie 1,3 mln przejazdów.

Kolejne pojawiły się na innych popularnych wśród rowerzystów trasach – Wartostradzie i ul. Grunwaldzkiej.

Celem liczników jest badanie natężenia ruchu rowerowego i jego rozłożenia na poszczególne obszary miasta. Dzięki temu sprawdza się m. in. czy przeprowadzone inwestycje związane z infrastrukturą rowerową przynoszą zamierzony efekt. Pomaga to również w kreowaniu polityki transportowej i kolejnych inwestycji.

W najbliższym czasie pojawią się 22 nowe urządzenia w różnych rejonach miasta. Obecnie montowane liczniki będą się składać z pętli indukcyjnej zamontowanej pod nawierzchnią oraz z urządzenia przesyłającego dane na serwer. Nie będzie jednak pylonu z wyświetlaczem, a więc dane nie będą widoczne dal przejeżdżających. Będą za to dostępne na stronie ZDM.

Nowe liczniki pojawią się na wybranych trasach w całym mieście, przede wszystkim na trasach z Programu Rowerowego Miasta Poznania.