Noc Bibliotek już po raz 7. Pierwsza atrakcja już dziś

„Czytanie wzmacnia” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna Noc Bibliotek. To święto zarówno czytelników jak i bibliotekarzy. Pierwsze atrakcje planowane są już dziś, choć główne planowane są na sobotę.

 

Noc Bibliotek jest jednym z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce, nazywane świętem czytelników i bibliotekarzy. Celem jest promocja czytelnictwa oraz korzystania bibliotek zwłaszcza tych najbliższych, lokalnych. W czasie pandemii znaczenie i zapotrzebowanie na biblioteki wzrosło, a Polacy zaczęli wracać do „wypożyczalni książek”.

Tegoroczne hasło „Czytanie wzmacnia” ma wskazywać na znaczenie książki w życiu człowieka. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu do tematu podchodzi także bardzo dosłownie zapraszając na wzmacnianie duszy poprzez wiedzę o fundatorze Biblioteki, a także mięśni poprzez spacery po Poznaniu.

VII edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek już w sobotę, 9 października, ale pierwsze atrakcje w Poznaniu dostępne będą już dzisiaj.

O godzinie 19:00 w Filii Naramowickiej przy ul. Rubież odbędzie się „Wieczór małych detektywów”. Zapowiadają się literackie pochody inspirowane dziecięcą literaturą detektywistyczną.

Główne atrakcje zaplanowano jednak na sobotę. Na tarasie Biblioteki Raczyńskich „Czytanie wzmacnia duszę i ciało”.

„Wielokrotnie słyszeliśmy, że należy czytać. O zaletach czytania, terapeutycznych aspektach lektur, o tym, co łączy książki i kuchnię oraz czy można wzmocnić ciało dzięki lekturze porozmawiamy z psychologiem Tomaszem Kilarskim i filozofem kultury Przemysławem Rotengruberem” – zapowiada Biblioteka Raczyńskich

O 17:30 dzieci w wieku przedszkolnym zostaną zaproszone do Biblioteki dla dzieci przy Al. Marcinkowskiego 23, natomiast starsze, czyli w wieku 7-12 lat o godzinie 19:00. Co przygotowano? Uczestnicy dowiedzą się co wspólnego mają książki ze sportem. Najmłodsi zostaną zaproszeni do udziału w olimpiadzie, natomiast starsi będą musieli rozwiązać zagadkę, której nie można rozwiązać w bezruchu. Przygotowano także wspólne czytanie i warsztaty plastyczne.

W międzyczasie, o godzinie 18:00 spod pomnika Hygei wyruszy wycieczka Śladami Raczyńskich. Uczestnicy odwiedzą najważniejsze miejsca związane z rodem Raczyńskich, po trasie od placu Wolności przez Stary Rynek, Ostrów Tumski i Chwaliszewo, gdzie na uczestników będzie czekać premierowy quest, który umożliwi samodzielne odkrywanie tajemnic Poznania i Raczyńskich.