Kolejne zmiany na skrzyżowaniu ul. Dmowskiego i Hetmańskiej

W poniedziałek, 11 października, rozpocznie się ostatni etap prac związanych z wprowadzaniem zmian w organizacji ruchu i poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego.

 

Celem prac jest zapewnienie bezpiecznego przejścia i przejazdu przez to skrzyżowanie. Zmiany są tam sukcesywnie wprowadzane już od zeszłego roku. Kluczowa była przebudowa przejścia dla pieszych, która została połączona z modyfikacjami w obrębie całego skrzyżowania. Na znacznej części jezdni ułożona została nowa nawierzchnia, a po północnej stronie skrzyżowania wykonano nowy chodnik. Powiększone zostały także wyspy dla pieszych. Dzięki temu poprawiona została wzajemna widoczność wszystkich użytkowników ruchu oraz wymuszony wolniejszy ruch pojazdów. To znacznie poprawiło bezpieczeństwo pieszych oraz ich komfort poruszania się kierowców w rejonie skrzyżowania.

Całość została tak przygotowana, by można było wyznaczyć również przejazdy rowerowe przez obie jezdnie i torowisko na ul. Hetmańskiej. Dzięki wcześniej przeprowadzonym pracom utrudniania w trakcie obecnych robót zostaną zminimalizowane. Należy dodać, że ulica Dmowskiego to popularna trasa rowerowa na osi północ – południe. Stworzenie w jej ciągu przejazdów jest istotne nie tylko dla bezpieczeństwa rowerzystów, a także dla pieszych, którzy uzyskają przejście przez ul. Hetmańską odseparowane od ruchu rowerowego.

W początkowych etapach prac na skrzyżowaniu zostanie rozbudowana sygnalizacja świetlna i zamontowana nowa na przejeździe rowerowym oraz wymieniona nawierzchnia jezdni na wlotach ulicy Dmowskiego. W tym celu konieczne będzie wyłączenie sygnalizacji świetlnej na czas wykonania prac elektrycznych. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu oraz pracownikom firmy prowadzącej roboty konieczne będzie zamknięcie lewoskrętów oraz przejazdu na wprost ul. Dmowskiego. Wlot ulicy Hetmańskiej od strony ul. Głogowskiej zostanie zwężony do jednego pasa ruchu i nie będzie możliwości skrętu w prawo w ulicę Dmowskiego w kierunku południowym. Natomiast na wlocie ulicy Hetmańskiej od strony ulicy Kolejowej zamknięty zostanie lewoskręt w ulicę Dmowskiego. Wyjazd z ulicy Dmowskiego będzie mógł się odbywać tylko w relacji w prawo.

Na czas robót dopuszczalna prędkość pojazdów w obszarze skrzyżowania zostanie ograniczona do 30 km/h. Wyłączenia sygnalizacji świetlnej będą możliwie najkrótsze w celu minimalizowania utrudnień dla kierowców. Aby dodatkowo poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych przez ulicę Hetmańską, w godzinach od 7:00 do 17:30 ruch na skrzyżowaniu kierowany będzie ręcznie. Poza tymi godzinami przejście dla pieszych będzie w tym etapie zamykane, a ruch pieszych możliwy będzie tylko przejściami sąsiednimi, tj. na skrzyżowaniach z ulicą Głogowską i Kolejową. Wygrodzony czasowo zostanie także fragment chodnika po południowo-zachodniej stronie skrzyżowania, a pieszym wskazana zostanie alternatywna trasa przejścia między budynkami.

Objazd zamkniętego lewoskrętu w kierunku południowym wyznaczono ulicami: Hetmańską, Górecką, Krauthofera i Głogowską, a objazd w kierunku północnym ulicami: Hetmańską, Głogowską, Potockiej i Kolejową. Autobusy linii 179 skierowane zostaną objazdem przez ul. Hetmańską i Górecką.

Z uwagi na przewidywane zwiększenie liczby pojazdów skręcających z ul. Hetmańskiej w kierunku ulicy Góreckiej, skrzyżowanie z ul. Kolejową i Górecką objęte zostanie dodatkowym nadzorem służb z możliwością wprowadzania ręcznego sterowania ruchem.

Pierwszy etap prac rozpocznie się 11 października po godz. 9:00 i potrwa około tygodnia. Na czas trwania Półmaratonu w dniu 17 października prace zostaną wstrzymane, a dla biegaczy dostępny będzie cały przekrój ul. Hetmańskiej.

W kolejnych etapach będą sukcesywnie znikać utrudnienia w ulicy Hetmańskiej. W pierwszej kolejności udostępniony będzie drugi pas ruchu w kierunku ulicy Kolejowej, a w ostatniej fazie zostanie zamknięty północny wlot ulicy Dmowskiego w celu wymiany nawierzchni na wysokości szkoły podstawowej.