Rynek wtórny czy pierwotny – co najczęściej wybierają mieszkańcy Poznania?

Poznań należy do ścisłej czołówki polskich miast – nie tylko pod względem liczby mieszkańców, ale również inwestycji deweloperskich, powstających firm czy wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Stolica Wielkopolski to też jeden z największych ośrodków akademickich w kraju. Z tego względu co roku na zakup mieszkania w Poznaniu decyduje się mnóstwo osób. Co chętniej wybierają – nieruchomości „z drugiej ręki” czy te od dewelopera?

Rynek pierwotny w Poznaniu. Rozkwit inwestycji na terenie Grunwaldu i Nowego Miasta

Do 2011 r. Poznań był podzielony na pięć dzielnic (Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Jeżyce, Wilda), dziś – na czterdzieści dwa osiedla. Poznaniacy jednak nadal używają starego podziału.

Gdzie w takim razie – posługując się nazewnictwem dawnych dzielnic – warto szukać w Poznaniu mieszkania z rynku pierwotnego? Najlepszym wyborem na ten moment wydaje się Grunwald. To właśnie tam powstaje mnóstwo inwestycji deweloperskich – a wręcz całe nowe osiedla. Dodatkowo obszar dawnej dzielnicy jest świetnie skomunikowany z resztą miasta. Mieszkańcy mają również do dyspozycji rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową.

Poznaniacy chętnie kupują też mieszkania od dewelopera na terenie dawnej dzielnicy Nowe Miasto – chociaż warto pamiętać, że akurat ta dzielnica Poznania jest mocno zróżnicowana pod względem zabudowany. Na terenie Nowego Miasta znajdują się zarówno osiedla o charakterze historycznym (Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria) jak i takie, na których przeważa zabudowa wielorodzinna. Ponadto Nowe Miasto uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych obszarów Poznania.

Jeśli chodzi o mieszkania od dewelopera w Poznaniu, jedynym minusem może być cena. Z danych Narodowego Banku Polskiego za II kwartał 2021 r. wynika, że cena transakcyjna mkw. nieruchomości w Poznaniu wyniosła 7 934 zł. Z tego względu na mieszkanie z rynku pierwotnego najczęściej decydują się osoby w wieku 30-35 lat, ze stabilną pracą i dochodami umożliwiającymi zaciągnięcie kredytu hipotecznego oraz osoby, które dzięki wsparciu rodziny mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę.

Rynek wtórny w Poznaniu. Niższe ceny i atrakcyjne lokalizacje

Jeśli chodzi o tanie mieszkania Poznań – https://rynekpierwotny.pl/s/tanie-mieszkania-poznan/ jest znacznie łaskawszy dla osób, które planują kupić nieruchomość z rynku wtórnego. Cena transakcyjna za mkw. mieszkania „z drugiej ręki” w II kwartale 2021 r. wyniosła 6 923 zł. To o ponad 1000 zł mniej niż w przypadku nieruchomości od dewelopera. Dodatkowo mieszkania z rynku wtórnego często mają świetną lokalizację, są dobrze skomunikowane, a mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością terenów zielonych i rekreacyjnych.

Mieszkania „z drugiej ręki” poznaniacy najchętniej kupują na Starym Mieście (m.in. na osiedlu Winogrady, gdzie dominują bloki z tzw. wielkiej płyty), obszarze Grunwaldu czy na Jeżycach (świetnie skomunikowanych z centrum).

Trudno ostatecznie osądzić, jakie mieszkania chętniej kupują poznaniacy – wiele zależy od indywidualnych preferencji i budżetu. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że nowe mieszkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem – deweloperzy cały czas decydują się na rozpoczęcie nowych inwestycji, a lokale mieszkalne w nowym budownictwie bardzo szybko znajdują nabywców.