Local Trends – samorządowcy i parlamentarzyści debatują w Poznaniu o poprawie komfortu życia mieszkańców

W poniedziałek w Poznaniu rozpoczęło się Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, będące inicjatywą Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania oraz Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. Wydarzenie odbywa sie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i jak zapewniają organizatorzy, ma być miejscem dialogu ponad podziałami w kontekście rozwoju samorządów.

 

Local Trends potrwa dwa dni. Do udziału zaproszono przedstawicieli samorządów oraz parlamentarzystów. Jak podkreślano wielokrotnie, uczestnikami są osoby z różnych opcji politycznych, kierujących się dobrem mieszkańców, a nie własnymi przekonaniami.

Wydarzenie powstało przy współpracy z urzędami marszałkowskimi województw: wielkopolskiego i pomorskiego, a także z Unią Metropolii Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Związkiem Miast Polskich.

Podczas oficjalnej inauguracji konferencji Jacek Jaśkowiak podziękował uczestnikom za włączenie się w projekt. Wskazał, że udział w wydarzeniu biorą nie tylko samorządowcy i parlamentarzyści, ale także przedstawiciele biznesu.

„Cieszę się, że możemy gościć parlamentarzystów różnych partii, przedstawicieli biznesu. Przed nami czas dużych wyzwań i silnych emocji. Dlatego musimy myśleć przez pryzmat wspólnych potrzeb, rozmawiać ze sobą po partnersku i wsłuchiwać się  w argumenty drugiej strony. Tylko tak dojdziemy do rozsądnych wniosków i rozwiązań dobrych dla naszych mieszkańców” – wskazał prezydent Poznania

Pierwszy dzień skupił się na sesjach plenarnych, podczas których dyskutowano m.in. o nowoczesnych usługach publicznych oraz zazielenianiu miast. Jak podkreślał Jacek Jaśkowiak, wielokrotnie mylone są pojęcia nowoczesności i postępu technologicznego. Wyjaśnił, że dla niego nowoczesność w zakresie samorządów oznacza głównie poprawę komfortu mieszkańców. Przytoczył przykład form transportu – dawniej postęp liczono liczbą samochodów na ulicach, a obecnie postępem jest komunikacja zbiorowa i dbałość o środowisko naturalne.

Pierwszy dzień wydarzenia był również okazją do podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnych opracowanej przez Radę Gmin i Regionów Europy przy współpracy z partnerami i krajowymi stowarzyszeniami władz lokalnych i regionalnych. Dokument został zainicjowany w 2006 roku i przyjęto ją w 36 państwach, w ponad 1850 samorządach.

W czasie Local Trends, na zaproszenie posłanki Joanny Jaśkowiak odbyła się debata polityków i samorządowców z naukowcami, autorami apelu „Humanistyka dla demokracji”. Rozmawiano m.in. na temat możliwości wykorzystania prodemokratycznej energii politycznej oraz potencjału środowisk naukowych. Rozmawiano także o możliwościach alternatywnej wobec „totalnie historyczno-tożsamościowej” narracji i dyskusji.

„Laboratoria obywatelskości mogą przyjąć różną formę. Ważne jednak, żeby w ogóle powstały, by ich praca mogła przynosić efekty. Do kolejnych wyborów zostały nam tylko dwa lata. Spróbujmy podjąć się tego zadania dla przyszłych pokoleń Polek i Polaków. Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszą debatą nie wyczerpiemy tego zagadnienia. Liczę jednak na to, że zabierzecie Państwo ze sobą jej przesłanie i w swoich regionach będziecie aktywnie działać na rzecz wspierania edukacji obywatelskiej” – mówiła Joanna Jaśkowiak.

Dziś drugi dzień wydarzenia. Poświęcony będzie głównie debatom równoległym, podczas których poruszane będą tematy takie jak np. Cyberbezpieczeństwo w gminach czy zielona transformacja miast. Debata będzie odbywać się także w zakresie klimatycznej neutralności i efektywności energetycznej. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, co zrobić, by w ich samorządach mieszkało się lepiej.

We wtorek, 12 października spotkają się również liderzy samorządów. Prezydenci Poznania, Sopotu, Łodzi oraz Świdnicy, a także przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz wójt Tarnowa Podgórnego nakreślą mapę trendów i wyzwań systemowych dla samorządów lokalnych.