Coraz więcej zakażeń i hospitalizacji w Wielkopolsce – Szpital tymczasowy na MTP wznowi działalność

Szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wznowi działalność. W związku z rozwojem czwartej fali pandemii koronawirusa, podjęto decyzję o ponownym przyjmowaniu zakażonych pacjentów.

 

Choć w Wielkopolsce wysoki poziom wyszczepienia sprawia, że odnotowuje się mniejszą liczbę zakażeń niż w innych, zwłaszcza tych na wschodzie kraju, to nie można nie zauważyć wzrostu liczby zakażeń.

Biuro Wojewody Wielkopolskiego przekazano, że analiza przebiegu epidemii na terenie województwa pokazuje zarówno wzrost liczby osób zakażonych jak i hospitalizacji.

Obecnie w wielkopolskich szpitalach zapewnione są 402 łóżka covidowe, z czego 151 jest zajętych. To wzrost o 26 w stosunku do wtorku. Jednocześnie na 44 łóżka respiratorowe dla zakażonych pacjentów, zajętych jest obecnie 5.

W podmiotach leczniczych na terenie Poznania zajęte są 92 łóżka na poziomie II zabezpieczenia szpitalnego. Wśród nich 4 to łóżka respiratorowe.

W związku z rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał wniosek do ministra zdrowia o ponowne uruchomienie szpitala tymczasowego na terenie MTP. Ma to nastąpić od listopada.

„Swoją decyzję oparłem na rekomendacji zespołu doradczego ds. zabezpieczenia przed pandemią, uzgadniając ją z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. dr hab. Andrzejem Tykarskim” – informuje wojewoda Michał Zieliński

Budowa szpitala tymczasowego na terenie MTP ruszyła jesienią 2020 roku przy drugiej fali pandemii. Ostatecznie został uruchomiony zimą, przejmując pacjentów z innych szpitali na terenie województwa „uwalniając” łóżka zajęte w placówkach przez pacjentów covidowych. Może przyjąć nawet 597 pacjentów, w tym 48 na stanowiska respiratorowe. Wszystkie łóżka mają dostęp do instalacji tlenowych.

Największe dobowe obłożenie w szpitalu an MTP odnotowano 9 kwietnia 2021 roku, gdy leczono tam 324 pacjentów.

Od 10 lipca 2021 roku szpital znajduje się w stanie „pasywnym” pozostając w gotowości do udzielania świadczeń związanych z Covid-19.