Umowa na Książkomaty w Poznaniu podpisana. Kiedy i gdzie się pojawią?

Już niedługo w Poznaniu pojawią się książkomaty, czyli urządzenia umożliwiające wypożyczanie książek z Biblioteki Raczyńskich i jej filii w wygodniejszy sposób i bliżej domu. Wiadomo już gdzie będą zamontowane i kiedy będzie można z nich korzystać.

 

Książkomaty to urządzenia, które umożliwiają dostarczenie i oddanie wypożyczonych książek bliżej miejsca zamieszkania odbiorcy. Czytelnik składa zamówienie, które jest dostarczane do specjalnej przegródki w urządzeniu. Następnie może je odebrać, a po przeczytaniu zwrócić książki w ten sam sposób.

Dodatkowo, w części szuflad będą książki zaproponowane przez bibliotekarzy, które będzie można wypożyczyć bez wcześniejszej rezerwacji.

To rozwiązanie szczególnie istotne i przydatne dla mieszkańców rejonów, w których nie ma filii biblioteki. Zapewni to lepszy dostęp do zbiorów wszystkim poznaniakom. Książkomaty mają stanąć w miejscach licznie odwiedzanych, np. przy marketach czy pętlach tramwajowych.

We wtorek Biblioteka Raczyńskich podpisała umowę na wyprodukowanie, zamontowanie i włączenie urządzeń w system biblioteczny. Zadanie wykona firma Arfido, która w ramach zlecenia przeszkoli również bibliotekarzy z obsługi systemu.

Książkomaty mają zostać uruchomione do 10 stycznia 2022 roku, ale prawdopodobnie będzie to następować stopniowo i wcześniej. Koszt całego przedsięwzięcia to 1 897 108 złotych. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”, który jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021.

Gdzie staną urządzenia? Łącznie będzie ich 11, które pojawią się w miejscach oddalonych od filii bibliotecznych.

Książkomat nr 1:

Antoninek: ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu

Książkomat nr 2:

Chartowo: ściana sklepu Superkiosk1 na osiedlu Czecha 73b w Poznaniu os. Lecha 121

Książkomat nr 3:

Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda) w Poznaniu

Książkomat nr 4:

Os. Kwiatowe: ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka) w Poznaniu

Książkomat nr 5:

Ławica: ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 w Poznaniu

Książkomat nr 6:

Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 w Poznaniu

Książkomat nr 7:

Rataje: ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55 w Poznaniu

Książkomat nr 8:

Starołęka: przy pętli tramwajowej Starołęka (rejon ul. Forteczna – Starołęcka) w Poznaniu

Książkomat nr 9:

Strzeszyn: ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego w Poznaniu

Książkomat nr 10:

Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D

Książkomat nr 11

Świerczewo: teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 w Poznaniu (wiata dla rowerów)