Pyrkonline, czyli Pyrkon w wirtualnej odsłonie w oczekiwaniu na jubileuszową edycję święta fantastyki

Miał być jubileusz, a była… dwuletnia przerwa. Pyrkon, który w 2020 roku miał obchodzić 20-lecie istnienia przez pandemię musiał przełożyć świętowanie aż o dwa lata. Organizatorzy nie pozostawili jednak miłośników fantastyki w osamotnieniu i regularnie przygotowują nowe, mniejsze wydarzenia utrzymane w klimacie pyrkonowym. W wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań opowiedział o nich Jakub Orłowski.

Dziś trudno wyobrazić sobie Poznań bez Pyrkonu. Impreza, która podczas pierwszych edycji miała kilkuset uczestników dziś jest drugim największym wydarzeniem w Poznaniu organizowanym na MTP. W ostatniej edycji, która się odbyła, czyli tej z 2019 roku udział wzięło ok. 52 tysięcy uczestników.

W ubiegłym roku Pyrkon miał świętować swój jubileusz związany z 20. edycją imprezy. Niestety, z uwagi na pandemię została ona odwołana. W tym roku część osób liczyła, że uda się zorganizować wydarzenie, jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną i obowiązujące obostrzenia, organizatorzy postanowili przenieść 20. edycję na 2022 rok. Jak wyjaśnił Jakub Orłowski z Pyrkonu podczas programu „Hej Poznań” portalu Codzienny Poznań, z uwagi na sytuację nie było możliwości organizacji festiwalu w dobrze znanym pełnym kształcie, dlatego podjęto decyzję o odroczeniu jubileuszowej odsłony o kolejny rok.

Organizatorzy nie pozostawili jednak miłośników fantastyki bez pyrkonowej atmosfery. Podczas rozmowy z Anią Drzazgą i Piotrem Szulcem Jakub Orłowski opowiedział o inicjatywach i wydarzeniach odbywających się z myślą o fanach fantastyki.

Dużą popularnością cieszył się m.in. Pyrkonowy Targ Letni, który uczestnicy nazwali namiastką głównej imprezy. Jak zdradził w czasie wywiadu przedstawiciel Pyrkonu, trwają prace nad możliwością organizacji podobnej imprezy w wydaniu zimowym.

Jednocześnie już jutro odbędzie się druga już edycja Pyrkonline, czyli wydarzenia organizowanego w formie zdalnej. W rozmowie z naszymi dziennikarzami Jakub Orłowski opowiedział o nietypowej odsłonie spotkań z przedstawicielami świata fantastyki. Jak przyznał, tegoroczna edycja ma nieco mniej punktów programu niż pierwsza, ale za to przełożyło się to na wyższą jakość i zaproszenie popularniejszych osób, w tym internetowych twórców związanych z fantastyką.

Uczestnicy będą mogli przez niemal 10 dni oglądać materiały wideo w formie online, a w nich wywiady, ciekawostki i spotkania autorskie. Łącznie to kilkadziesiąt godzin materiału, który zostanie opublikowany jednocześnie 15 października. Dzięki temu każdy będzie mógł go obejrzeć w wygodnym dla siebie czasie.

Podczas wizyty w studiu programu „Hej Poznań” poruszono także temat przyszłorocznej edycji głównego Pyrkonu, która planowana jest w dniach 17-19 czerwca 2022. Jak zwróciła uwagę Ania Drzazga, to później niż zwykle. W odpowiedzi Jakub Orłowski wyjaśnił, że przesunięcie terminu wydarzenia o miesiąc w stosunku do tradycyjnej daty wynika z prac prowadzonych na terenie MTP. Organizatorzy chcieli uniknąć zapraszania gości na plac budowy.

Zmiana daty nie pozostanie jednak bez echa. Z uwagi na fakt, że festiwal odbędzie się na kilka dni przed Nocą Kupały, w programie znajdą się również atrakcje, które będą do niej nawiązywać. Co dokładnie? Tego można dowiedzieć się oglądając i słuchając całej rozmowy.