Huki, strzały i oddziały policji – co się działo w centrum Poznania?

Strzały, okrzyki, huki i policjanci w pełnym umundurowaniu. Na szczęście, tym razem nie była to interwencja, a jedynie ćwiczenia, które mają do niej przygotować. W ostatnim czasie swoje kwalifikacje i umiejętności sprawdzali i podnosili funkcjonariusze z Grupy Realizacyjnej i Oddziału Prewencji KMP w Poznaniu.

 

Regularnie przeprowadzane szkolenia i ćwiczenia są niezwykle istotne dla odpowiedniego poziomu sprawowanej służby przez policjantów. Muszą oni stale ćwiczyć scenariusze i działania związane z interwencjami, z jakimi mogą spotkać się podczas wykonywania codziennych obowiązków.

W ostatnim czasie policjanci z poznańskiej Grupy Realizacyjnej i Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu szkolili się w zakresie interwencji wobec napastnika w mieszkaniu.

Miejscem ćwiczeń był opuszczony budynek w centrum Poznania. Scenariusz zakładał interwencję wobec napastnika znajdującego się w budynku wielopiętrowym, który miał zostać zatrzymany.

Jako pierwsi na miejscu pojawili się policjanci z Oddziału Prewencji, którzy najpierw sprawdzili teren wokół, a następnie weszli do środka przeszukując każde z pomieszczeń. Gdy znaleźli napastnika, okazało się, że jest uzbrojony i zabarykadował się w jednym z mieszkań.

Po kilku minutach do akcji włączyli się funkcjonariusze z Grupy Realizacyjnej, którym Oddział Prewencji przekazał swoje ustalenia.

Funkcjonariusze podjęli decyzję o użyciu ciężkiego sprzętu, by dostać się do pomieszczenia, w którym chował się napastnik. Po usunięciu dwóch par drzwi obezwładnili, a następnie zatrzymali napastnika.

Po zakończeniu ćwiczeń, działania policji zostały omówione. Jak wyjaśnia mł. asp. Marta Mróz, z biura prasowego poznańskiej policji, scenariusz ćwiczeń nie był przypadkowy. Takie sytuacje zdarzają się w codziennej służbie, a funkcjonariusze muszą być przygotowani na różne reakcje ze strony napastnika. Odpowiednie przygotowanie do akcji i wyćwiczenie pewnych działań pozwalają na szybszą i pewniejszą reakcję w sytuacji prawdziwej interwencji.