Imieniny Ulicy Święty Marcin bez dobrze znanych atrakcji. Organizatorzy ogłosili program obchodów

Bez najbardziej znanych i charakterystycznych dla tego święta atrakcji, w tym Korowodu Świętego Marcina odbędą się tegoroczne obchody Imienin ul. św. Marcin. Z uwagi na pandemię oraz planowany remont ulicy program wydarzenia uległ znacznej zmianie.

To już drugi rok, gdy jedno z najbardziej znanych wydarzeń Poznania nie może odbyć się w pełnym zakresie z uwagi na pandemię Covid-19. W tym roku dodatkową przeszkodą jest planowany remont ul. św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do Ronda Kaponiera.

Organizatorzy podjęli decyzję o rezygnacji ze wszystkich punktów programu, które wiązałyby się z gromadzeniem jednorazowo zbyt dużej liczby osób. Oznacza to m.in. brak słynnego, tradycyjnego i kolorowego Korowodu Świętego Marcina. Nie będzie także uroczystego przekazania symbolicznych kluczy do Miasta oraz Koncertu Finałowego.

Co w takim razie znalazło się w programie?

Obchody odbędą się na odnowionym odcinku ul. św. Marcin. Organizatorzy zapraszają 11 listopada w godzinach 11:00-19:00. Planowane są tam m.in. stoiska i działania aktywistek i aktywistów oraz organizacji pozarządowych, a także występów na żywo, muzyki, pokazów sportowych, pokazów cyrkowych i tańca.

Przed CK Zamek przez cztery dni odbywać się będzie Kiermasz Świętomarciński. Poza tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi będzie można tam kupić również wyroby rękodzielnicze oraz inne ciekawe przedmioty, ozdoby i upominki.

W tym roku organizatorzy chcą skupić się na niezwykle ważnym przesłaniu i samej historii świętego Marcina.

„W tym roku obok wspólnej zabawy chcielibyśmy znaleźć czas na refleksję, czy historia patrona Imienin Ulicy nadal może być dla nas inspiracją. Święty Marcin był żołnierzem, który oddał żebrakowi połowę swojego płaszcza. Nie pytał o jego pochodzenie, przekonania religijne, orientację seksualną czy poglądy polityczne. Kogo my okrylibyśmy dziś płaszczem? Kto tego najbardziej potrzebuje? Przejazd Świętego Marcina na koniu ulicami Poznania od lat gromadzi wielotysięczne tłumy. Dziś chcemy wyjść poza ten rytuał i zagłębić się w przesłanie, jakie niosą jego czyny i gesty” – wskazują organizatorzy

W czasie obchodów poruszony zostanie temat kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Zorganizowane zostaną dwa spotkania, na które zostaną zaproszeni aktywiści i aktywistki zaangażowani w pomoc uchodźcom. W czasie rozmów zastanowią się m.in. czym kieruje się duża grupa społeczeństwa potrafiąca usprawiedliwić zachowanie wobec głodnych i przemarzniętych ludzi na granicy.

Szczegółowy program wydarzenia ma zostać ogłoszony wkrótce.