Bezpieczeństwo dostaw energii jednym z tematów konferencji na MTP

Nowoczesne miasta cały czas stawiają na rozwój, wprowadzanie nowych rozwiązań i podnoszenie komfortu życia mieszkańców, ale nie zapominają przy tym o potrzebach środowiska naturalnego. Podczas konferencji „Energia i klimat w miastach XXI wieku” zastanawiano się m.in. przed jakimi wyzwaniami stoją lokalne i globalne spółki energetyczne, jak duże jest znaczenie energii we współczesnych miastach, a także na jakim etapie jest inteligentne oświetlenie przestrzeni miejskiej.

Konferencja odbyła się w ramach Targów POLECO 2021 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorami był Wydział Gospodarki Komunalnej oraz Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. Wydarzenie miało charakter hybrydowy.

Spotkanie otworzył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. Jak powiedział, nowoczesne miasta stawiają na bezpieczeństwo i zdrowie także w kontekście ekologicznych rozwiązań. Nie zapominają o klimacie i naturze, szukając przyjaznych im rozwiązań.

„Misja nowoczesnych miast XXI wieku – ekologicznych i zdrowych, nie ogranicza się tylko do redukcji emisji zanieczyszczeń. Europejskie miasta przyszłości to miejsca charakteryzujące się bezpieczeństwem dostaw energii, ochroną środowiska, czystym transportem, efektywnością energetyczną, wykorzystaniem energii odnawialnej, a także zrównoważonymi zasobami. Przed nami ogromne wyzwanie. Natychmiastowych działań wymaga od nas walka ze zmianami klimatu i wyczerpywaniem się zasobów Ziemi. Dokonują się one na naszych oczach, objawiając się coraz bardziej dramatycznymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Do udziału w dzisiejszym wydarzeniu zaprosiliśmy ekspertów, zajmujących się energetyką i zagadnieniami klimatycznymi. Mam nadzieję, że konferencja, którą mam zaszczyt otworzyć, stanie się formą wymiany ciekawych poglądów i doświadczeń” – mówił podczas konferencji Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

W Konferencji udział wzięli eksperci związani z tematem energetyki i zagadnieniami klimatycznymi. W czasie debaty poruszono kwestie takie jak m.in. scenariusze transformacji energetycznej oraz procesów dostosowywania się do zmian klimatu.

Dyskutowano także m.in. o znaczeniu energii w miastach XXI wieku, a także zastanawiano się, czy inteligentne oświetlenie przestrzeni miejskiej to przyszłość czy może już teraźniejszość.