Fundacja ORCHidea i ogromne wsparcie w powrocie do zdrowia!

Fundacja ORCHidea powstała 1 września 2015 roku. Do naszego studia przyjechała dziś Aleksandra Orchowska, prezeska Fundacji, która postanowiła opowiedzieć nam, jak ważne jest wsparcie osób z problemami neurologicznymi i jak należy zachowywać się, gdy mamy objawy udaru.

Idea stworzenia fundacji była efektem wielu przemyśleń trzech osób, które na co dzień obcowały z seniorami i osobami dotkniętymi chorobami neurologicznymi czy neurodegeneracyjnymi. Warto podkreślić, że choć są to schorzenia z którymi spotykamy się coraz częściej, wiele osób nie ma wiedzy na temat tego, jak zająć się kimś dotkniętym taką chorobą. Często sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w  jaki sposób postępować z bliską nam osobą u której pojawiają się deficyty poznawcze i problemy w normalnym funkcjonowaniu. Właśnie między innymi z tego powodu powstała Fundacja ORCHidea. Umożliwia ona szybką, specjalistyczną pomoc jednocześnie edukując zarówno samych pacjentów, jak i ich rodziny.

Fundacja zajmuje się osobami po operacjach neurologicznych czy wypadkach, jednak najwięcej pacjentów to osoby dotknięte udarami.

– Wspólną przestrzenią dla tych wszystkich osób jest po prostu uszkodzenie struktur mózgowych. Ono powoduje różnego rodzaju trudności w konsekwencji i my staramy się jak najlepiej, jak najbardziej kompleksowo, pomóc tym osobom w przywracaniu utraconych funkcji i powrocie do zdrowia. – tłumaczy Aleksandra Orchowska.

Przy wszystkich schorzeniach neurologicznych, kluczową rolę ogrywa czas. Nasz gość podkreśla, że w przypadku udaru mamy tak naprawdę tylko około 4 godzin na reakcje. Stąd też tak ważne jest, byśmy reagowali gdy widzimy, że z drugim człowiekiem dzieje się coś złego. Udar daje objawy podobne do upojenia alkoholowego. Człowiek może się zataczać, budować zdania w sposób niezrozumiały i niewyraźny i wcale nie musi oznaczać to, że jest pijany. Nie możemy być głusi i ślepi na takie zachowania, bo być może mamy właśnie do czynienia z kimś, kto przechodzi udar i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jak najszybsze poddanie takiego pacjenta zabiegowi trombolizy może nie tylko uratować mu życie, ale też pomóc we wracaniu do normalnego funkcjonowania po udarze.

W ostatnich latach choroby neurologiczne dotykają Polaków coraz częściej. Dlatego tak ważne jest, by powstawały miejsca takie jak te – wspierające i edukujące nie tylko samych pacjentów, ale też ich bliskich.

Fundacje możecie wspomóc oddając 1% podatku podczas rozliczenia PIT, a wszystkie dodatkowe informacje znajdziecie na stronie www.fundacjaorchidea.pl