Poznań dostępny? Radna pyta o osoby niepełnosprawne na miejskich pływalniach

Czy Poznań rzeczywiście jest otwarty i dostępny? Miejska radna Maria Lisiecka-Pawełczak postanowiła sprawdzić, czy miejskie pływalnie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Obiekty użyteczności publicznej powinny być w jak największym stopniu dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim podejścia samorządów czy właścicieli i zarządców do potrzeb wszystkich odbiorców.

Miejska radna Maria Lisiecka-Pawełczak zwróciła się do prezydenta Poznania z interpelacją, w której spytała o przygotowanie miejskich pływalni dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak wskazała, kontakt z wodą dla osób z niepełnosprawnościami ma wiele pozytywnych skutków. Nie od dziś wiadomo, że pomaga zarówno rekreacyjny wypoczynek jak i rehabilitacja czy treningi w wodzie. Pozytywnie wpływają na poprawę motoryki, technik zręcznościowych czy ogólnego rozwoju organizmu.

Możliwość korzystania z takich obiektów przez osoby z niepełnosprawnościami pozytywnie wpływa również na integrację społeczną i działania na rzecz wyrównywania szans.

Odpowiedzi na interpelacje udzielił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Zapewnił, że przy miejskich pływalniach znajdują się miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, zapewniając wygodniejszy dostęp do obiektu.

Odpowiadając na pytanie czy wszystkie pływalnie mają odpowiednio przygotowane szatnie, przebieralnie i pomieszczenia sanitarne wskazał, że obiekty: Atlantis, Rataje i Winogrady mają oddzielne miejsca, natomiast na pływalni Chwiałka prowadzone są prace, których celem jest dostosowanie wyznaczonych na ten cel pomieszczeń.

Radna chciała także wiedzieć, czy użytkownicy pływalni mogą korzystać z podnośników krzesełkowych przydatnych osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi i motorycznymi. Okazuje się, że wszystkie miejskie pływalnie są w nie wyposażone.

Ostatnim pytaniem zawartym w interpelacji radnej było to o możliwość utworzenia przewijaków dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

Zastępca prezydenta Poznania wskazał, że obecnie obiekty Chwiałka, Rataje i Winogrady posiadają kozetki pełniące również funkcję przewijaka, które znajdują się w szatniach dla osób z niepełnosprawnościami. Jednocześnie wyjaśnił, że obecnie żadna toaleta dla osób z niepełnosprawnościami nie posiada odpowiednich rozmiarów lub warunków technicznych do montażu przewijaka.