Poznań pamięta o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

W Poznaniu odsłonięto tablice upamiętniającą Tajną Organizację Nauczycielską, która w czasie okupacji hitlerowskiej edukowała społeczeństwo polskie wbrew woli okupanta, narażając przy tym swoje życie, jednocześnie podtrzymując polskie dziedzictwo, kulturę i historię.

 

Data odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowa. To właśnie w październiku przypada 82. rocznica powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, która w czasie okupacji inicjowała i organizowała tajne nauczanie dla dzieci i młodzieży podtrzymując polską kulturę, język i tradycję. Jednocześnie pomagała także nauczycielom prześladowanym przez hitlerowców.

Organizacja działała w konspiracji, by realizować misję pedagogiczną i edukować kolejne pokolenia. Wielu z nich zostało zamordowanych za swoją działalność.

Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy poznańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Została dziś oficjalnie odsłonięta u zbiegu ulic Droga Dębińska i Królowej Jadwigi, naprzeciwko parku im. Tadeusza Mazowieckiego.

Jak wskazywał zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, historia TON powinna skłonić do rozważań na temat ogromnej roli, jaką pełnią nauczyciele w życiu narodu i społeczeństwa.

„Odsłonięty dzisiaj pylon to znak historii, który pokazuje, jak ważna jest praca nauczyciela. To misja i zobowiązanie. Tablica pozwala docenić minione pokolenia, ale też oddać szacunek wszystkim tym, którzy dzisiaj pracują w zawodzie nauczycielskim” – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

W podobnym tonie wypowiedział się Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, który wskazał, że dzięki TON, która mimo oficjalnej doktryny władz realizowała własny program nauczania, udało się utrzymać polskość w narodzie. W słowach przewodniczącego można było odnaleźć aluzję do obecnie prowadzonych kontrowersyjnych reform oświaty i zmian w programie nauczania.

„Historia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej jest bardzo ważna dla edukacji kolejnych pokoleń młodych ludzi. To dzięki niej Polska i polskość przetrwały. To pokazuje jak ważne jest, aby w trudnych czasach – kiedy oficjalne programy uczą tylko jednej, rzekomo słusznej wersji wydarzeń – znalazły się osoby, które uzupełnią przekazywaną wiedzę, po to byśmy mogli być świadomi naszej historii.” – mówił podczas uroczystości Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania