Wyjątkowy i ciekawszy niż inne – jaki był tegoroczny sezon linii turystycznych?

Wyjątkowy pod wieloma względami – tak o zakończonym sezonie linii turystycznym mówią zgodnie ZTM, MPK i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych. Dlaczego?

 

Linie turystyczne są ciekawą atrakcją zarówno dla turystów jak i mieszkańców. To okazja, by zwiedzić miasto w nietypowy sposób – z pokładu zabytkowych pojazdów. Atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem.

W tym roku do dyspozycji użytkowników było jeszcze więcej możliwości przejażdżek – najwięcej w historii istnienia linii turystycznych. Podczas trwającego od wiosny do września sezonu funkcjonowały linie tramwajowe nr 0 i H oraz autobusowe nr 100 i 102.

Ta ostatnia została uruchomiona po raz pierwszy. Zapewniała dojazd do Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII i Muzeum Broni Pancernej na Golęcinie.

„W imieniu stowarzyszenia Klub Miłośników Pojazdów Szynowych chcieliśmy serdecznie podziękować pasażerom, organizatorowi ZTM Poznań oraz przewoźnikowi MPK Poznań za tak owocną współpracę przez ostatnie miesiące. Współpracę, która zapewniła możliwość uruchamiania linii numer 0 i 100 oraz nowych linii H i 102, a ponadto obsługę pojazdów kursujących na liniach turystycznych” – mówi Łukasz Bandosz prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

W tym roku mieszkańcy i turyści mogli przejechać się m.in. składami 105N, a także popularnym „Ogórkiem”. Na linie nr 100 najczęściej wyjeżdżały autobusy Jelcz PR110 oraz Man i Ikarus.

Dodatkowo w wybrane niedziele po Poznaniu kursowała linia historyczna H, która była obsługiwana tramwajem Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer. Tego typu pojazdy były pierwszymi tramwajami elektrycznymi, które kursowały po Poznaniu.

ZTM, MPK oraz Klub Miłośników Pojazdów Szynowych dziękują za tegoroczny sezon zapraszając na kolejny w przyszłym roku.