Wyzwania, możliwości i kwestie prawno-kulturowe. Omawiali zatrudnianie cudzoziemców w poznańskich firmach

W stolicy Wielkopolski mieszka i pracuje coraz więcej cudzoziemców. Czy ich zatrudnienie to wyzwanie dla przedsiębiorców? Czy poznańskie firmy potrafią wykorzystać potencjał obcokrajowców na rynku pracy? Zastanawiali się nad tym uczestnicy konferencji “Międzynarodowa mobilność pracowników i różnorodność w miejscu pracy – wyzwania i szanse dla biznesu” zorganizowanej w Urzędzie Miasta Poznania.

 

W ostatnich latach Poznań stał się nowym domem dla dziesiątek tysięcy cudzoziemców, którzy osiedlają się zarówno w stolicy Wielkopolski jak i okolicach. Wielu z nich podejmuje pracę, a jako wykwalifikowani specjaliści często stanowią ważną konkurencję na rynku pracy i są pożądanymi przez pracodawców pracownikami.

Pomimo pandemii, w ubiegłym roku Poznań był jednym z miast, w których przybyło wiele nowych miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Podczas konferencji w Urzędzie Miasta, zorganizowanej przez Miasto Poznań, Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji, ABSL oraz Business Centre Club, omówiono m.in. wyzwania dla przedsiębiorców, z jakimi wiąże się zatrudnianie cudzoziemców.

Omówiono m.in. możliwości wykorzystania potencjału osób zza granicy, a także kwestie związane z integracją, prawami oraz etyką i poszanowaniem kultury różnych regionów świata.

Podczas konferencji obecne były również ekspertki infolinii Migrant.Info. Udzielały one porad w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców. Wszystko po to, by zarówno przedsiębiorcy jak i pracownicy dobrze czuli się współpracując ze sobą.