Ambasador Japonii odwiedził Poznań

Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce odwiedził Poznań i spotkał się z prezydentem miasta Jackiem Jaśkowiakiem. Była to pierwsza wizyta dyplomaty w stolicy Wielkopolski, ale jak sam przyznał, ma nadzieję, że nie ostatnia.

 

Akio Miyajima pełni misję dyplomatyczną w Polsce od września 2020 roku. Do Poznania przyjechał wraz z drugą sekretarz ambasady, Tae Sato-Saikta. W Urzędzie Miasta Poznania spotkali się z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem.

Jak przyznał ambasador, to jego pierwsza wizyta w stolicy Wielkopolski, ale ma nadzieję, że nie ostatnia. Powiedział, że Poznań jest pięknym miastem, które chciałby lepiej poznać.

Podczas spotkania omówiono m.in. możliwości współpracy zarówno gospodarczej jak i kulturalnej między Poznaniem a japońskimi miastami.

Stolica Wielkopolski od 2016 roku współpracuje z miastem Takasaki w Japonii, które jest istotnym ośrodkiem przemysłowym i węzłem transportowym. To również miasto uniwersyteckie oraz dobrze rozwijające się centrum życia kulturalnego.

W Poznaniu działają również japońscy inwestorzy. To m.in. Grupa Brigestone, a poznańska fabryka jest uznawana za strategiczny zakład w Europie. Inwestycje koncernu to wiele miejsc pracy dla poznańskich specjalistów, którzy mogą rozwijać swoje umiejętności także w centrum finansowo-księgowym, które Bridgestone otworzyło tu w 2011 roku. Od stycznia 2019 roku działa także magazyn opon koncernu.

Inni japońscy inwestorzy to m.in. Transcosmos, Itelligence NTT dATA oraz działający w Plewiskach pod Poznaniem, Sumika Polymer Compounds Europe.

Podczas spotkania omówiono również sytuację epidemiologiczną w Polsce. Jak zauważył Jacek Jaśkowiak, Poznań był pierwszym polskim miastem, które na początku pandemii zdecydowało się zamknąć placówki oświatowe w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa. Obecnie miasto jest jednym z tych, w których odnotowywany jest najwyższy wskaźnik wyszczepienia. Przyznał jednak, że nie wszystkie regiony w kraju mogą pochwalić się podobnym wskaźnikiem wyszczepienia, dlatego zauważalny jest coraz większy przyrost liczby zakażonych osób.