“Kultura na Językach”, czyli wieczór francuski w redakcji Codziennego Poznania

Podobno Paryż to najbardziej romantyczne miasto świata, a język francuski jest językiem miłości. Francuska kuchnia jest jedną z najbardziej znanych, a francuskie auta jeżdżą z większą z większą gracją. Przez wieki renoma Francji i jej dorobku, wyrobów i sposobu życia mieszkańców rozrosła się do rozmiarów, dzięki którym jest jednym z najbardziej znanych państw na świecie i najczęściej wymienianym wśród wymarzonych kierunków podróży. W ramach cyklu „Kultura na Językach” portalu Codzienny Poznań, przenieśliśmy na jeden wieczór nieco Francji do Poznania. W stylowych wnętrzach naszej redakcji można było posłuchać prelekcji wyjątkowych gości, którzy rozmawiali o dyplomacji, historii, kulturze, kuchni i motoryzacji francuskiej. Nie zabrakło także muzyki.

Było to kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kultura na Językach”. Kontakt z kulturą od zawsze był dla naszej grupy mediów bardzo ważny. W naszej redakcji regularnie odbywają się wernisaże i wystawy, w naszym studio goszczą artyści, a nasz portal i telewizja obejmują patronatami wydarzenia kulturalne, często także je współtworząc. Cykl wieczorów tematycznych to kolejny krok w kierunku pogłębiania wiedzy o kulturze.

W ramach spotkań poruszamy temat związane z tradycją, zwyczajami, regionalnymi potrawami i trunkami z całego świata. Zaproszeni eksperci przybliżają zgromadzonym gościom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także prezentują to, o czym opowiadają. Informacje przydają się zarówno w życiu codziennym, podczas podróży turystycznej, a także przy negocjacjach biznesowych i zawieraniu umów międzynarodowych.

Tym razem zaprosiliśmy gości na wieczór francuski, by wspólnie przybliżyć sobie temat wyjątkowości tego państwa. Już od wejścia goście mogli dosłownie poczuć jej zapach – stylowe wnętrza naszej redakcji wypełniły pięknie pachnące bukiety przygotowane przez Natalię Koczorowską z Warsztat Art, a uczestnicy otrzymywali małe bukieciki do przypięcia czy włożenia do butonierki.

Spotkanie otworzył właściciel Grupy Mediów Codzienny Poznań, Michał Ciszak wraz z prowadzącą wieczór, Tatianą Sokołowską. Po przywitaniu gości zaprosili do wysłuchania ciekawych prelekcji na tematy związane z Francją.

Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Byrt, ekonomista i dyplomata, który jako były ambasador RP w Niemczech i Francji opowiedział przede wszystkim o dyplomacji. Nie bez przyczyny język francuski pozostaje językiem dyplomacji, a wiele funkcji, stanowisk i zwrotów funkcjonuje tylko pod francuską nazwą. Także część dokumentów dyplomatycznych tradycyjnie tworzonych jest w tym języku.

Nasz gość opowiedział o ambasadzie Polski we Francji, pokazując jej zakamarki i główne pomieszczenia. Można było dowiedzieć się m.in. gdzie przyjmowani są goście, gdzie podpisywane są dokumenty oraz gdzie… kręcone są filmy, a także w jaki sposób Polsce udało się stworzyć ambasadę akurat w tym budynku.

Nie zabrakło także anegdot zarówno z zakresu dyplomacji, jak i polityki czy też tego, w jaki sposób Andrzej Byrt uczył się języka francuskiego.

Po dyplomacji przyszedł czas na historię i kulturę. Opowiedział o nich dr hab. Igor Kraszewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak przyznał, przedstawienie nawet najważniejszych wątków podczas jednej prelekcji jest ogromnym wyzwaniem, które ze względu na bogactwo kulturowe Francji nie jest w pełni możliwe do spełnienia. Podczas spotkania w redakcji Codziennego Poznania przedstawił francuską sztukę i kulturę poprzez spojrzenie poznańskie.

W ciekawy sposób opowiedział o dorobku Francji wskazując również na podobieństwa i inspiracje widoczne w Poznaniu, Wielkopolsce i innych obszarach Polski. Okazuje się, że w naszym regionie można odkryć „małą Francję”, ponieważ nie brakuje budynków i eksponatów inspirowanych kulturą, architekturą i sztuką francuską. Podobieństwa można zauważyć również w literaturze, a dzieła francuskich malarzy dostępne są m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się również m.in. co wspólnego mają ze sobą Asterix i Obelix oraz Kajko i Kokosz.

Następnie głos zabrał Piotr Porawski, dyrektor Działu Sprzedaży Auto Compol SA, mieszczącego się przy ul. Kazimierza Wielkiego w Poznaniu. Przybliżył on historię francuskiej motoryzacji, głównie z perspektywy najsłynniejszej marki z tego regionu, czyli Renault.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się nieco o początkach marki i tym, jak wyglądały pierwsze samochody sygnowane nazwiskiem Luis Renaulta. To właśnie te pojazdy były jednymi z najczęściej wybieranych przez głowy państwa, przywódców wojskowych, dyplomatów czy ważne osobistości.

Ciekawostką jest to, jak na przestrzeni lat zmieniało się logo Renault. Jak się okazało, nawiązanie do obecnie znanego kształtu pojawiło się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Co ciekawe, wcześniej przez kilka lat można było zobaczyć… czołg.

Podczas wieczoru francuskiego nie mogło zabraknąć kuchni i kulinariów. Temat ten przybliżyli Daria i Cyryl Kuttene z francuskiej restauracji Petit Paris, która zadbała o wyśmienity poczęstunek podczas naszego wydarzenia.

Goście opowiedzieli o cechach charakterystycznych kuchni Francji oraz jej fenomenie. Można było dowiedzieć się również co może w niej zaskoczyć Polaków, a także co zaskoczy Francuzów w kuchni polskiej.

Podczas wyjątkowego spotkania nie zapomnieliśmy o muzyce. O muzyczne doznania zadbali Izabela Tarasiuk oraz Jacek Skowroński prezentując polskie i francuskie utwory.

Dziękujemy za udział zarówno naszym prelegentom jak i zaproszonym gościom. To już kolejne spotkanie w ramach cyklu, które spotkało się z bardzo dobrym odbiorem, dlatego już przygotowujemy się do następnych odsłon, by odkrywać tajemnice kolejnych państw.