ZKZL rozdaje czujniki czadu swoim najemcom

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczął coroczną akcję dystrybucji czujników czadu wśród swoich najemców. To kolejna edycja programu mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa związanego z możliwym zatruciem tlenkiem węgla.

 

Mimo regularnych akcji profilaktycznych, co roku w Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Czad nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ nie ma zapachu, przez co trudniej zorientować się, gdy dochodzi do jego ulatniania się. Właśnie dlatego co roku, szczególnie w okresie grzewczym, prowadzone są działania edukacyjne mające na celu uświadomienie problemu mieszkańcom.

Co roku ZKZL w Poznaniu prowadzi akcję bezpłatnego dostarczania swoim najemcom czujników czadu. Urządzenie zaalarmuje domowników, gdy w pomieszczeniu wykryty zostanie ulatniający się tlenek węgla w niebezpiecznym stężeniu.

Najemcy mieszkań komunalnych, które ogrzewane są piecami węglowymi lub wyposażone w tzw. Junkersy, mogą zgłosić się do Biura Obsługi Klienta przy ul. Matejki lub jednego z terenowych Punktów Obsługi Klienta ZKZL i odebrać urządzenie. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, na wizytę należy się wcześniej umówić telefonicznie.

To już szósta edycja akcji ZKZL, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Wraz z urządzeniem przekazywana jest instrukcja montażu oraz ulotka informacyjna w zakresie prawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych. Jednocześnie spółka przypomina o konieczności corocznego serwisowania kotłów gazowych, konserwacji pieca kaflowego oraz zapewnieniu drożności przewodów wentylacyjnych – by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Tlenek węgla nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie drażni w oczy ani nie podrażnia gardła. W zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika także przez ściany i stropy.

Nawet niewielka ilość wdychanego czadu może spowodować zatrucie objawiające się silnym bólem głowy, wymiotami, zapadnięciem w śpiączkę czy nawet zgonem.