Rusza XIV Edycja Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. Co zaplanowano?

Festiwal Kultury Ukraińskiej Wiosna to największy festiwal kultury ukraińskiej w Polsce, który już od 2013 roku przełamuje obecne stereotypy i pokazuje kulturę ukraińską na całkiem nowym poziomie. Na zainteresowanych czekają panele dyskusyjne, występy artystyczne, pokazy i seanse na żywo.

 

Już jutro, 3 listopada, w Centrum Kultury ZAMEK rusza XIV Festiwal Kultury Ukraińskiej Wiosna. W tegorocznej edycji przewidziano szereg wydarzeń, które będą trwać do 5 listopada.

W środę, 3 listopada w Sali Wielkiej CK ZAMEK o godz. 19.00 odbędzie się spektakl pt. „Żywot”. Jest to projekt teatralny oparty na prawdziwych historiach aktorek, w którym główną rolę odgrywają kobiece emocje, myśli i doznania. Będzie to możliwość zaznajomienia się z zakamarkami kobiecych dusz. Opowieść będzie prowadzona trzema głosami – w języku polskim, białoruskim i ukraińskim. Inspiracją do stworzenia spektaklu były mity eposami i legendami, światem muzyki etnicznej, starożytnymi tańcami, ale równocześnie współczesne problemy natury kobiecej – o poszukiwaniu siebie oraz powrocie do przodków.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie-dyskusja z Olhą Hryhorash – animatorką kultury, reżyserką, założycielką teatru „Emigrant” w Polsce, Olgą Maciupą – dramatopisarką i poetką, której sztuka „Piłka leci na wschodni brzeg” została wyróżniona w konkursie Aurora oraz Żanną Słoniowską – dziennikarką, tłumaczką i pisarką, autorką powieści “Wyspa” i “Dom z witrażem”. Dyskusje poprowadzi Ryszard Kupidura.

Następnego dnia, 4 listopada, o godz. 20:00 będzie miał miejsce koncert zespołu Hylla, w którego skład wchodzą: Gosia Pauka, Karolina Serkies, Andrzej Olejnik oraz Krzysztof Figurski. Zespół łączy elektroniczne brzmienia z motywami etnicznymi. Inspiracje czerpią z archiwalnych nagrań, pieśni zebranych w trakcie etnograficznych ekspedycji, od pieśniarzy i muzyków folklorowych. Ich pieśni są zbiorem ciekawych kompozycji o tematyce miłosnej, nostalgicznej, ale zawierają także przesłanie pełne nadziei i delikatności.

Natomiast w Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, na ul. Św. Marcina 75, o godz. 18:00, dojdzie do przedpremierowego spotkania z pomysłodawcą filmu „Ukrainer. The Movie” Bogdanem Logvnenkiem oraz reżyserem Mykolą Nosokiem, którzy opowiedzą o swojej produkcji.

W piątek, 5 listopada, o godz. 20:00 odbędzie się koncert zespołu wokalnego LEONVOCI, w którego skład wchodzą Nazar Tatsyshyn (lider zespołu), Ihor Radvanskyi, Andriy Stetskyy oraz Roman Chava. Jest to grupa zawodowych śpiewaków, mających doświadczenie na scenach operowych i estradowych. W swoim repertuarze mają arie operowe, światowe przeboje musicalowe, utwory muzyki rozrywkowej, pieśni ludowe (głównie ukraińskie) oraz kolędy. Różnorodność repertuaru zapewni wykonanie go w różnych językach: ukraińskim, polskim, włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim. W Polsce znani są jako półfinaliści polskiej edycji programu „Mam Talent”.

Tego samego dnia, w Kinie Pałacowym o godz. 18:00, będzie można zobaczyć pokaz filmowy „Ukrainer. The Movie”. Film to pewnego rodzaju dokumentalna historia, a jego tematem są ludzie i ich codzienne życie w jednym z najbardziej nieznanych krajów w Europie. Bohaterowie to mieszkańcy różnych regionów Ukrainy. Ich oczami oglądamy otaczający świat i poznajemy osobistą historię każdego z nich..

Oprócz tego w programie tegorocznej edycji festiwalu uwzględniona jest Wystawa Fotograficzna Ukrainer, która będzie otwarta w dniach 3-10 listopada, codziennie od 16.00 do 21.00 w Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska. Jest to ciekawy projekt medialny skierowany do wielbicieli interesujących odkryć geograficznych i multikulturowości. Wystawa pozwoli na zwiedzenie kilku regionów Ukrainy, ich kultury i dziedzictwa, a także niezwykłych ludzi oraz ich historii. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina”, które od 2017 roku podejmuje różne inicjatywy, mające na celu intensyfikację stosunków polsko-ukraińskich.