Straż miejska i MOPR sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych

Wraz z początkiem listopada rozpoczęły się tegoroczne objazdy miejsc przebywania osób bezdomnych. Okres jesienno-zimowy jest dla nich szczególnie niebezpieczny dlatego co roku straż miejska wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie prowadzi działania kontrolno-interwencyjne.

Niskie temperatury powietrza, wiatr, opady deszczu i śniegu – wszystko to sprawia, że osoby bezdomne są w szczególny sposób narażone na utratę zdrowia i życia. Co roku straż miejska wraz z MOPR prowadzi objazdy miejsc, w których najczęściej przebywają osoby bez własnego dachu nad głową. To najczęściej tereny ogródków działkowych i altany, opuszczone budynki, klatki schodowe czy też kanały ciepłownicze.

Tegoroczna akcja rozpoczęła się w pierwszym tygodniu listopada. W ramach wizyt przekazywane są informacje na temat możliwości uzyskania pomocy medycznej i socjalnej, schronienia, umycia się i uzyskania ubrań czy też miejsc wydawania ciepłych posiłków.

Funkcjonariusze wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pytają także o stan zdrowia i samopoczucie, a przy zgodzie osób mierzą im także temperaturę. W przypadkach zagrożenia dla zdrowia i życia wzywane jest pogotowie ratunkowe. Przede wszystkim osoby są namawiane do skorzystania z noclegowni czy ośrodków pomocowych.

Tylko pierwszego dnia tegorocznej edycji akcji sprawdzono kilkanaście miejsc przebywania bezdomnych. Na podstawie wcześniejszych ustaleń oraz doświadczeń z ubiegłych edycji na terenie Poznania zidentyfikowano ponad 100 miejsc koczowania bezdomnych.

Jednocześnie MOPR zapewnia, że wszystkie osoby, które będą chciały skorzystać ze schronienia będą mogły je uzyskać. W schroniskach, ogrzewalni i noclegowni na terenie miasta zapewniono ponad 300 miejsc.

Mieszkańcy Poznania chcący zgłosić konieczność udzielenia pomocy bezdomnym, mogą kierować się do Działu Pomocy Osobom Bezdomnych, który znajduje się przy ulicy Gronowej 22. Można to zrobić:
– mailowo (pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl),
– poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u (mopr.poznan.pl),
– telefonicznie (61 878 17 89).
Zgłoszenia przyjmuje też Straż Miejska – telefon 986. Całą dobę czynny jest Punkt Interwencji Kryzysowej – telefony: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.

Od 2 listopada przy ul. Dworcowej wydawane są też posiłki dla potrzebujących. Dostępne są też indywidualne porady socjalne, pomoc przedmedyczna oraz środki ochrony osobistej w ramach Mobilnego Punktu Wsparcia, którego działalność finansuje Miasto Poznań. Realizowany jest przez Pogotowie Społeczne oraz Dom Pomocna Dłoń.