Kamienica przy ul. Szamarzewskiego odzyskuje dawny blask

Kamienica przy ul. Szamarzewskiego będzie kolejną, która odzyska dawny blask w ramach programu remontów ZKZL.

 

Remonty starych i zniszczonych kamienic w mieście pozwalają nie tylko na zachowanie często zabytkowych budynków w Poznaniu, ale także na zapewnienie mieszkań dostępnych w ramach zasobu ZKZL.

Tym razem prace zostaną przeprowadzone w kamienicy przy ul. Szamarzewskiego 21. Jest ona częścią zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania. Reprezentuje neoklasycyzm, ze zdobieniami, sztukateriami i balkonami z kutymi balustradami od frontu.

W ramach rozpoczynającego się remontu prace będą wykonane zarówno w lokalach mieszkalnych jak i częściach wspólnych budynków frontowego i oficyn. Naprawiony będzie dach, który zyska dodatkowe ocieplenie.

Dzięki remontowi elewacji frontowej budynku i jej elementami dekoracyjnymi, budynek odzyska dawny blask. Prace będą wykonane zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. Podczas wymiany stolarki okiennej zewnętrznej zachowane zostaną podziały i detale historyczne. Wyremontowane będą również balkony i klatki schodowe.

Inwestycja obejmie także wymianę instalacji elektrycznej, teletechnicznej i wodno-kanalizacyjnej. Zlikwidowane zostaną 22 piece kaflowe, a budynek będzie przyłączony do cieplika miejskiego.

Prace mają zakończyć się w grudniu 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 milionów złotych.