Nowa usługa na poznańskich przystankach. Można sprawdzić jakość powietrza

Na wybranych przystankach autobusowych i tramwajowych pojawiają się ekrany, wyświetlające aktualne komunikaty, informujące o jakości powietrza w mieście. Głównym celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych i zwrócenie uwagi nie tylko na poziom jakości powietrza,, którym oddychamy, ale również zachęcenie mieszkańców do korzystania z ekologicznych źródeł transportu.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym miasta mierzą się z problemem zanieczyszczeń, którego źródłem jest spalanie węgla lub drewna w tzw. źródłach niskiej emisji. Aby uświadamiać społeczeństwo o aktualnej sytuacji Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska urzędu miasta uruchomił specjalną usługę na wybranych poznańskich przystankach – wyświetlacze LCD, na których prezentowane są informacje o aktualnej jakości powietrza w zakresie stężeń pyłu PM10. Opatrzone są one grafiką oraz komunikatem pogodowym, który pokazuje siłę i kierunek wiatru, ciśnienie oraz temperaturę.

Usługa informuje także o przekroczeniu określonego poziomu stężenia pyłu PM10. Wówczas poznaniacy i poznanianki będą widzieć komunikaty, mówiące o zakazie spalania węgla oraz drewna, a także możliwości skorzystania w tym czasie z darmowej komunikacji.

Dla każdego zainteresowanego bardziej szczegółowymi danymi, w komunikacie zastosowany zostanie kod QR, który przenosi na stronę internetową “Atmosfera dla Poznania”.

Specjalne ekrany można zobaczyć na przystankach: Poznań Główny, Most Dworcowy, Dworzec Zachodni, Most Teatralny, pl. Bernardyński, Wierzbięcice, Małe Garbary, Politechnika, Most św. Rocha, Rondo Starołęka, Szymanowskiego, Kurpińskiego, Aleje Solidarności, Ogrody, Grochowska oraz Głogowska/Hetmańska.

Usługa została w całości sfinansowana z budżetu Miasta Poznania i jest to część projektu “Skończmy ze smogiem w Poznaniu”, realizowanego w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.