Będzie można wejść na Kopiec Wolności

Z okazji Święta NIepodległości udostępniony dla zwiedzających będzie Kopiec Wolności w rejonie Jeziora Maltańskiego. Na co dzień wejście na obiekt jest niemożliwe.

 

Z uwagi na zasady bezpieczeństwa, Kopiec jest udostępniany spacerowiczom jedynie podczas ważnych świąt państwowych i uroczystości narodowych. Najbliższa okazja, by wejść na górę już jutro, 11 listopada.

Z uwagi na ograniczoną liczbę osób, które jednocześnie mogą przebywać na kopcu, chętni będą wpuszczani na szczyt etapami. Atrakcja będzie dostępna w godzinach 11:00-16:00.

Kopiec Wolności w Poznaniu ma istotne znaczenie związane z poczuciem polskości oraz niepodległością. Jego budowę rozpoczęto jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, by uczcić I wojnie światowej wolność.

Podczas II wojny światowej obiekt został jednak zniszczony. Mieszkańcy chcieli odbudować Kopiec po zakończeniu działań wojennych, jednak to nie odpowiadało ówczesnej władzy. Ostatecznie częściowo odbudowano go w latach 80. gdy powstawały ośrodki nad Maltą. Posłużono się wówczas podstępem tłumacząc władzom, że konieczne jest wywiezienie dużej ilości ziemi wykopanej pod sztuczne jezioro, co wiązało się z wysokimi kosztami. Składowano ją więc w jedno miejsce, dzięki czemu uformowano górkę.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego obiekt odnowiono. Prace poprzedziły analizy, które miały określić, czy jest możliwość podwyższenia go. Okazało się jednak, że okoliczny grunt nie jest wystarczająco stabilny. W ramach prac wykonano m.in. renowację ścieżki technicznej, położono na istniejących płytach nowego podłoża z kostki kamiennej, utwardzono teren na górze obiektu oraz zamontowano nowy maszt flagowy i oświetlenie.