Gęsina na Imieninach, czyli kulinarna odsłona Imienin ul. św. Marcin

Nie tylko rogale świętomarcińskie – 11 listopada w Poznaniu i Wielkopolsce tradycyjnie je się także gęsinę. Z tej okazji 11 listopada na Starym Rynku odbędzie się wydarzenie „Gęsina na imieninach”. W programie znalazły się m.in. prezentacje kulinarne i degustacje.

 

Tradycyjnie na stołach poznaniaków w Święto Niepodległości gościła gęsina, która obok rogali świętomarcińskich jest drugim znanym daniem Imienin Świętego Marcina. Dlaczego akurat ta potrawa?

Według legendy, gdy św. Marcin chciał uniknąć przyjęcia godności biskupiej, skrył się w zagrodzie gęsi, które jednak szybko wydały jego kryjówkę, ponieważ na jego widok zaczęły głośno gęgać. W ten sposób świętego zaczęto kojarzyć właśnie z tymi ptakami, a powiedzenia „na świętego Marcina najlepsza gęsina” oraz „na świętego Marcina gęś do komina” stały się wyjątkowo popularne.

Podtrzymując tradycję, co roku poznańskie restauracje w swoich menu uwzględniają dania właśnie z tym mięsem. Zwykle podawana jest z pyzami oraz modrą kapustą.

W celu popularyzacji polskiego mięsa gęsiego, które jest uznawane nie tylko za jedno z najsmaczniejszych, ale także najzdrowszych wśród drobiowych, w Poznaniu regularnie odbywa się wydarzenie „Gęsina na imieninach”. Tegoroczna edycja będzie już ósmą w historii.

Na Starym Rynku staną specjalne strefy, w których odbywać się będą prezentacje kulinarne prowadzone przez zawodowych kucharzy. Nie zabraknie degustacji i poczęstunku.

Dla najmłodszych przygotowano Zagrodę Młodego Hodowcy.

W ramach wydarzenia odbędą się także konkursy „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2021” oraz „Przekąski z gąski”. Honorowy patronat nad rywalizacją podjął Starosta Poznański Jan Grabkowski. Laureaci z powiatu poznańskiego otrzymają certyfikaty. Uczestnicy będą walczyć również o nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 1000 złotych. Za drugie 750 zł, a za trzecie 500 zł.