MPK Poznań i Policja wspólnie dla bezpieczeństwa. Jak korzystać z przystanków wiedeńskich?

MPK Poznań wraz z poznańską policją przeprowadziło akcję przypominającą mieszkańcom czym są przystanki wiedeńskie i jak z nich korzystać. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

Przystanki wiedeńskie budowane są w miejscach, w których pasażerowie wsiadają i wysiadają z pojazdów bezpośrednio z jezdni. W celu ułatwienia wchodzenia i wychodzenia, podwyższa się fragment ulicy, by zniwelować różnicę w poziomach między drzwiami a drogą. To szczególnie ważne dla osób starszych, z wózkami dziecięcymi i małymi dziećmi.

Pierwszy tego typu przystanek powstał w Poznaniu w 2014 roku przy ul. Gwarnej. Od tego czasu regularnie pojawia się ich coraz więcej. Mimo, że to rozwiązanie, które powinno być już dobrze znane mieszkańcom, to okazuje się, że nie wszyscy korzystają z niego poprawnie.

MPK Poznań wraz z poznańską drogówką postanowiło przeprowadzić akcję edukacyjną przypominając, że podwyższony fragment nadal jest ulicą, co oznacza, że gdy na przystanku nie ma tramwaju, należy zejść z jezdni, bo jeżdżą po niej samochody.

„Zdarza się, że niektórzy piesi wchodzą na jezdnię zanim na przystanek podjedzie tramwaj, zdarza się także, że niektórzy kierowcy omijają podniesiony fragment jezdni i przejeżdżają po torowisku. Stąd właśnie nasze spotkania w tym miejscu i rozmowy z uczestnikami ruchu” – mówi Przemysław Ratajczak, kierownik Działu Nadzoru Ruchu MPK Poznań

Oczekiwać na tramwaj należy na chodniku, przed żółtą linią rozgraniczającą przystanek i rampę, a na jezdnię można wejść dopiero wówczas, gdy podjedzie tramwaj. Wówczas kierowcy zobowiązani są do zatrzymania się przed rampą i oczekiwania aż tramwaj odjedzie z przystanku, a pasażerowie, którzy wysiedli zejdą na chodnik.