Polsko-francuski duet w życiu i w biznesie czyli Daria i Cyryl Kuttene, właściciele Petit Paris w naszym studio!

Petit Paris to po francusku mały Paryż. I trzeba przyznać, że nazwa nie jest tu przypadkowa, bo oba lokale Petit Paris, to tak naprawdę małe Francje – jedna w Starym Browarze, druga na Sołaczu. To miejsca, które serca poznaniaków podbijają już od przeszło 8 lat. Prowadzone przez Darię i Cyryla Kuttene są esencją prostych, francuskich smaków i wieloletniej tradycji – Cyryl Kuttene jest rodowitym francuzem!

Jak z powodzeniem tworzyć duet zarówno w biznesie jak i w prywatnym życiu?

– Pracujemy razem akurat jeżeli chodzi o Petit Pari, natomiast Cyryl, szczęście w nieszczęściu, ma swój drugi biznes i wyjeżdża od czasu do czasu. Mamy podział, każdy zajmuje się troszkę innymi rzeczami, natomiast są momenty gdzie się rozdzielamy i Cyryl po prostu wyjeżdża do Francji czasem na tydzień, a czasem na cztery dni. I myślę, że to nam bardzo dużo pomaga i ułatwia. – odpowiada Daria Kuttene.

Bez wątpienia prawdziwie francuski charakter temu miejscu nadał właśnie Cyryl Kuttene. Wychowany we Francji doskonale zna tamtejsze produkty, aromaty i smaki, które właśnie za pośrednictwem Petit Paris przenosi do Poznania. Daria Kuttene z kolei podkreśla, że bagietki pokochała już wiele lat temu, a francuskimi piekarniami i kawiarniami zachwycała się na długo przed otwarciem Petit Paris.

Co łączy kuchnie polską z francuską? Bez wątpienia są to produkty takie jak masło, śmietana czy chleb. Co ciekawe, słynna bagietka towarzyszy francuzom nie tylko podczas śniadań, stanowi także stały element obiadów czy kolacji i jest świetnym dodatkiem do uwielbianych przez francuzów serów.

W menu Petit Paris zjecie śniadania zarówno na słodko jak i na słono. Zaopatrzycie się też we francuskie delikatesy takie jak pasztety, kremy do smarowania i różne dodatki do bagietek. 

Wielu znanych autorytetów ze świata kulinarnego uważa, ze to właśnie kuchnia francuska jest najlepsza na świecie. Docenia się ją za delikatność i fantazyjność. Fakt, że to właśnie we Francji narodził się najbardziej restrykcyjny sposób oceniania jakości dań w restauracji pokazuje, że kwestia jedzenia dla francuzów zawsze była i będzie szalenie istotna. Zachęcamy do posłuchania całej rozmowy z naszymi gośćmi, pełnej francuskich ciekawostek – nie tylko tych kulinarnych!