Studenci z Politechniki Poznańskiej zaprezentowali nowy, napędzany elektrycznie bolid!

Zaledwie 3 sekundy do setki? Okazuje się, że to możliwe, bo właśnie bolid o między innymi takich parametrach, zaprezentowali studenci z Politechniki Poznańskiej. Więcej na jego temat opowiedzieli nam Mateusz Szczerbetka i Andżelika Frątczak w rozmowie z Piotrem Szulcem.

Sam pomysł na projekt pojawił się już w 2014 roku, a jego autorami byli pasjonaci motoryzacji. Przez ten czas dopracowywano sam pomysł, ale także poszukiwano sponsorów i fundatorów, ponieważ realizacja takiego projektu wymagała dość sporych nakładów finansowych.

– Praca nad pierwszym bolidem trwała około 2 lata. Wtedy narodziła się Warta, pierwszy nasz bolid spalinowy, z którym zdobyliśmy tytuł najlepszego debiutu w 2015 roku. Wtedy była mała grupa studentów, gdzieś około dziesięciu, dwudziestu. W tym momencie jesteśmy największym i najbardziej interdyscyplinarnym kołem, w którym tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy pięć grup, cztery grupy techniczne oraz grupę marketingu. – opowiada Mateusz.

Praca nad nowym bolidem to ogromne przedsięwzięcie, w którym wzięło udział aż siedem wydziałów. Jak podkreślają nasi goście, podczas pracy nad projektem można było podzielić się swoimi umiejętnościami, ale także wiele nauczyć. Prace związane z zawieszeniem, aerodynamiką czy elektryką jednym były znane, dla innych stały się szansą do rozwijania nowych umiejętności. Warto dodać, że poznańska grupa studentów jest jedynym zespołem w Polsce, który co roku stara się prezentować nowy model bolidu. To wymaga od nich niesamowitej determinacji, terminowości oraz zaangażowania. Mateusz podkreśla, że w tak dużym zespole kluczem do sukcesu jest przede wszystkim podział obowiązków i rzetelne wywiązywanie się ze swoich zadań.

Faza projektowa bolidu będzie trwała do końca tego roku. Na początku przyszłego roku zostanie stworzona dokumentacja techniczna, a zlecenia zostaną rozesłane do podwykonawców. Wiele z części potrzebnych do stworzenia bolidu, studenci planują też wykonać sami. Okazuje się też, że bycie częścią takiego zespołu otwiera drzwi do planowania swojej kariery zawodowej w przyszłości.

– Jeden z kolegów w tym momencie przeszedł właśnie do zespołu z Formuły 1 i będzie się tam typowo zajmował tą częścią, którą się zajmował też u nas w zespole. Mieliśmy też jednego kolegę który pracował w mistrzowskim zespole tak samo Formuły 1 więc możliwości są. – mówi Mateusz.

Andżelika Frątczak, która w zespole zajmuje się promocją i marketingiem, podkreśla, że jest wiele firm gotowych wesprzeć realizacje tego pomysłu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo trzeba przyznać, że bolid, który tworzą studenci z Politechniki Poznańskiej to wyjątkowy projekt, którym już interesują się zagraniczne media. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, posłuchajcie rozmowy z naszymi gośćmi i śledźcie media społecznościowe Politechniki Poznańskiej!