Lacrosse to dyscyplina, którą w ostatnim czasie interesujemy się coraz bardziej. Na czym właściwie polega?

Poznań Hussars to pierwszy, oficjalnie utworzony w Polsce, zespół lacrosse. W 2009 roku do klubu dołączyły kobiety tworząc tym samym nową, żeńską sekcje tej dyscypliny. Więcej na ten temat opowiedziały Anna Walas i Zuzanna Stasiak w rozmowie z Piotrem Szulcem.

Lacrosse to indiańska gra zespołowa, której początki sięgają XVII wieku. Wiele osób do dziś uważa, że to właśnie lacrosse był pierwszym, amerykańskim sportem narodowym. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza zakrzywiony kij.

Do gry w lacrosse potrzebujemy, wspomnianego już, zakrzywionego kija, piłki, kasku i okularów. Na czym właściwie polega ta zabawa i jakie są jej zasady? Graczy w zależności od ligi jest od 8 do 10, ich liczba jest też często modyfikowana ze względu na możliwości kadrowe. Lacrosse to sport bardzo dynamiczny, nazywany najszybszym sportem na dwóch nogach.


– Faktycznie piłka bardzo szybko się przemieszcza po boisku, bo te podania, które są wykonywane dobrze technicznie potrafią być bardzo odległe, więc staramy się wykorzystywać też oczywiście bieganie, praca nóg jest w tym sporcie bardzo ważna. – tłumaczy Anna Walas.  

Boisko do lacrosse jest nieco mniejsze od boiska do gry w piłkę nożną. Zadaniem gracza jest złapanie piłkę w zakrzywiony kij, który zakończony jest zagłębieniem z siatką. Przy długich podaniach wymaga to ogromnej precyzji i dobrej techniki, bo wszystko odbywa się bardzo szybko. I to właśnie nad odpowiednią techniką pracuję się w Hussars Poznań zarówno na treningach grupowych, jak i indywidualnych. Co ciekawe, jednym z głównych ćwiczeń jest tak zwana ‘ścianka’ czyli odbijanie piłki od ściany, nieco podobnie do squasha.

– Jeżeli już mowa o treningach, to chciałabym wspomnieć też o tym, bo jest to dla nas szansa, że ruszamy z rekrutacją. Przez najbliższe trzy tygodnie będzie możliwość dołączenia do naszej drużyny zarówno w sekcji męskiej jak i żeńskiej. – zachęca nasz gość.

 Nie ma właściwe żadnych konkretnych wymogów, które należy spełnić by dostać się do zespołu. Anna Walas podkreśla, że oczywiście powinny to być osoby zaprzyjaźnione ze sportem i czerpiące z niego przyjemność, ale dodaje też, że wszystko można wypracować.

Lacrosse to sport zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Szybki, dynamiczny, członkowie zespołu twierdzą, że wywołuje endorfiny. Co ciekawe to właśnie w Poznaniu zyskuje największą popularność, a więcej przeczytacie na www.poznanhussars.pl