Miejski radny pyta o edukację szkolną na temat zdrowego odżywiania

Coraz więcej dzieci w Polsce ma problem z otyłością oraz cukrzycą i innymi schorzeniami związanymi z nieodpowiednim odżywianiem. Wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych jest niezwykle ważne od najmłodszych lat. Miejski radny apeluje o odpowiednią edukację w tym zakresie już na poziomie szkoły podstawowej.

 

Nieodpowiednio skomponowane posiłki, brak odpowiednich wartości odżywczych, powszechni zbyt przetworzona żywność i zbyt dużo cukrów, konserwantów, soli czy tłuszczu – w połączeniu z coraz mniejszą aktywnością fizyczną dzieci sprawia to, że dzieci, także te z Poznania, coraz częściej mają problemy ze zdrowiem.

Obecny tryb życia prowadzony przez ich rodziców – zwykle siedzący i skupiony na szybkim i prostym przygotowywaniem posiłków lub jedzeniem gotowych, to ten, który potem sami powielają. Eksperci i lekarze od lat apelują o odpowiednią edukację dotyczącą prawidłowej diety i zdrowego odżywiania.

Miejski radny Andrzej Rataj zwrócił się w tej sprawie z interpelacją do prezydenta Poznania. Jak podkreślił, konieczne są przystępne i atrakcyjne dla dzieci i młodzieży metody przekazywania wiedzy, która pomoże im wykształtować prawidłowe nawyki.

Zaznaczył, że część szkół sama podejmuje takie inicjatywy – niejednokrotnie na prośbę uczniów. Potrzebne są jednak działania regularne i powtarzalne.

„Jeśli nawet nie ma rozwiniętych programów krajowych, to powinniśmy w naszym mieście rozwijać odpowiednie programy lokalne, nawet w charakterze zajęć dodatkowych, przy wsparciu specjalistów zajmujących się zdrowym odżywaniem.” – wskazał miejski radny

Andrzej Rataj spytał prezydenta Poznania czy i w jakim zakresie prowadzona jest w Poznaniu edukacja szkolna na temat zdrowego odżywiania, a także czy byłoby możliwe i kiedy, by w mieście wprowadzić systemową, regularną edukację w tym zakresie.

Na razie radny nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.