Atrakcje dla mieszkańców w ramach promocji Parku Kulturowego

W tym roku do miejskiego projektu pod nazwą ”Poprawa jakości przestrzeni publicznej poprzez działania integrujące lokalną społeczność oraz działania edukacyjne promujące ideę Parku Kulturowego Stare Miasto w Poznaniu” dołączyły organizacje pozarządowe, które przygotowały specjalne atrakcje dla mieszkańców Poznania. Wystawy i warsztaty fotograficzne, zajęcia z przygotowania własnego pieczonego ziemniaka oraz spacer po Starym Mieście – to tylko kilka zaplanowanych rozrywek.

 

W 2018 roku Poznań dołączył do miast, w których najcenniejsze historycznie i kulturowo obszary objęte zostały ochroną konserwatorską.

Wprowadzano wówczas uchwałę o Parku Kulturowego na Starym Mieście, która pozwoli na uporządkowanie wyglądu witryn, szyldów, reklam i ogródków gastronomicznych na terenie blisko 40 ha, których granica przebiega ulicami: Solną, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, pl. Bernardyńskim, Podgórną oraz Al. Marcinkowskiego.

W tym roku dofinansowanie na organizację wydarzeń w ramach projektu, otrzymało kilka organizacji pozarządowych.

Wśród dofinansowanych inicjatyw znalazł się cykl warsztatów, przygotowanych przez Fundację Zapis, które dokumentują działanie Parku Kulturowego. Na spotkaniach poruszane będą kwestie dobrych praktyk reklamowych oraz ekspozycji przestrzennej dziedzictwa kulturowego w historycznych układach urbanistycznych.

Warsztaty zaplanowane są na czwartek, 25 listopada, o godz. 17.00 oraz w sobotę, 27 listopada, od godziny 11.00. Wtedy prelekcję poprowadzi Radosław Barek, architekt i urbanista, profesor Politechniki Poznańskiej, autor najbardziej znanych murali w Polsce. Liczba miejsc jest ograniczona, zainteresowani udziałem mogą kontaktować się pod nr. 602 349 149 lub przez mail: info@manufakturaobrazow.pl

Fundacja Kreaktywator przygotowała wyjątkową wystawę pt. Twarze Kamienicy, która znajduje się się pomiędzy Al. Marcinkowskiego, a ulicą Kozią. Tam zobaczyć można fotografie poznaniaków, mieszkających w mieście przez ostatnie 100 lat. Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę, 14 listopada.

Warsztaty organizuje również Muzeum Pyry, gdzie 21 listopada o godz. 12.00 i 14.00 będzie można uczestniczyć w przygotowaniach własnego pieczonego ziemniaka. Na uczestników czeka również konkurs wiedzy o Poznaniu oraz drobne prezenty z symbolami stolicy Wielkopolski. Na warsztaty obowiązują zapisy online. Muzeum organizuje także spotkanie pt. “Fach zaklęty w ulicach”. Będą to „żywe” lekcje historii skierowane do wszystkich grup wiekowych. Informacje o tych wydarzeniach będą pojawiały się na Facebooku Parku Kulturowego.

Na Poznaniaków czeka także cykl warsztatów fotograficznych przygotowany przez Stowarzyszenie MiastoHolizm. Jest to seria reportaży o najważniejszych zabytkach Poznania pt. ”Inspiruje nas dziedzictwo”. W pierwszej z zaplanowanych części będzie można poznać poznański Ratusz od zupełnie nowej strony.

W miejskim projekcie znalazły się także atrakcje dla najmłodszych. Stowarzyszenie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otrzymało dofinansowanie na realizację wycieczek po Starym Mieście dla podopiecznych z placówki wsparcia dziennego. Oprócz tego Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej organizuje jasełka, upowszechniające i podtrzymujące bożonarodzeniową tradycję.

Dotychczas w ramach projektu został zrealizowany cykl spacerów z autorką książki “Cztery Żywioły i dwa koziołki”, Agnieszką Idziak, zorganizowane przez Międzynarodową Fundację OPEN. Przybliżyły one historię Starego Miasta przez pryzmat żywiołów: wody, ognia, ziemi i powietrza. Oferta była skierowana przede wszystkim do migrantów zza wschodniej granicy.