Dzień Czystego Powietrza i cykl “On Air” na Uniwersytecie Przyrodniczym

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej odbył się Dzień Czystego Powietrza. To okazja do wysłuchania ciekawych prelekcji i wykładów, a wydarzenie jest inauguracją cyklu spotkań „ON AIR”.

 

Dzień Czystego Powietrza przypada 14 listopada i jest obchodzony w Polsce od 16 lat. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu postanowił zorganizować wydarzenia poświęcone temu tematowi dzisiaj.

W ramach wydarzenia przygotowano prelekcje i wykłady związane z zanieczyszczeniem powietrza, które jak wskazują eksperci, jest jednym z najważniejszych problemów w Polsce. Zła jakość powietrza wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i obniża jakość życia mieszkańców.

Uczestnicy Dnia Czystego Powietrza dowiedzieli się m.in. jaki jest obecny stan powietrza na terenie aglomeracji Poznań oraz przy jakich poziomach emisji zanieczyszczeń można bezpiecznie spacerować lub biegać. Wskazano także w jaki sposób każdy może wpływać na poprawę sytuacji i jakie działania podejmować na rzecz środowiska.

Co istotne, dzisiejsze wydarzenie było inauguracją cyklu spotkań, jakie planuje uczelnia. Nazwa cyklu „On Air” ma z jednej strony nawiązywać do aktualności zjawiska (w języku angielskim „on air” oznacza nadawanie na żywo), z drugiej wskazywać na temat inicjatywy (ang. „air” to powietrze).

„W cyklu spotkań ON AIR oprócz Dnia Czystego Powietrza mamy w planie organizację kolejnych: Dnia Ekoenergetyki – 16 grudnia br. oraz Dnia Antysmog – 13 stycznia 2022 r. Już dziś zapraszamy do aktywnego udziału!” – prof. dr hab. Klaudia Borowiak, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP

Spotkania odbywają się pod patronatem Komitetu Inżynierii Środowiska PAN.