Ostatnie wolne miejsca dla kupców na Rynku Łazarskim

Już za dwa tygodnie handlarze pojawią się na przebudowanym Rynku Łazarskim. Zainteresowanie miejscami jest bardzo duże i jak informuje miasto, zostało jeszcze kilka wolnych stoisk i pawilonów. Część kupców to ci, którzy obecnie, z uwagi na prowadzone prace handlują na tymczasowym targowisku przy Zespole Szkół Muzycznych, jednak chętni zgłaszają się z różnych rejonów Poznania i okolic.

 

Przebudowa Rynku Łazarskiego podzielona jest na etapy w taki sposób, by jeszcze przed oddaniem do użytku całej inwestycji możliwe było przywrócenie handlu na targowisku. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, dzięki czemu od 1 grudnia kupcy znów pojawią się na rynkowej płycie choć w nowej odsłonie.

Jak informuje Miasto, zainteresowanie ze strony handlujących jest bardzo duże. Obecnie z 13 dostępnych pawilonów handlowych dostępne są już tylko dwa. Wolnych jest również tylko 9 stoisk, czyli ok. 6% wszystkich.

Ile zapłacą handlujący? Jak wskazuje Urząd Miasta, czynsz na nowym targowisku jest „tylko nieznacznie wyższy” od opłat na pozostałych miejskich targowiskach – o około 10%. W zamian kupcy otrzymają jednak wyższy standard miejsca.

W przypadku straganów o powierzchni 5,73m², w zależności od prowadzonej branży czynsz będzie wynosił od 286,50 zł do 429,75 zł (brutto) miesięcznie. W przypadku mniejszych pawilonów handlowych o powierzchni 12,9 m² (usytuowanych pod zadaszeniem) miesięczna kwota czynszu (niezależnie od prowadzonej branży) wynosi 1967,25 zł (brutto). Koszt wynajmu większych pawilonów o powierzchni 14 m² (usytuowane poza zadaszeniem) wynosi: dla handlu artykułami spożywczymi – 2135 zł (brutto), dla kwiaciarni – 2391,20 zł (brutto). W ostatnim przypadku cena jest nieznacznie wyższa, ponieważ kupcy mogą handlować kwiatami również w niedzielę i święta.